Wspieraj wolne media

Media: Papież Franciszek zamieszany w sprawę "nielegalnego podsłuchiwania telefonów komórkowych"

2
0
1
Papież Franciszek
Papież Franciszek / Fot. PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Papież Franciszek stał się przedmiotem skargi ONZ w związku z rzekomą ingerencją w śledztwo dotyczące finansisty oskarżonego o oszukanie Watykanu - podał brytyjski “The Telegraph”.

  • Pod koniec ubiegłego roku zarzuty dotyczące niewłaściwego wykorzystania funduszy kościelnych w inwestycji w nieruchomości w Londynie usłyszało sześć osób, w tym kardynał Angelo Becciu.
  • Tymczasem media podają, że prawnicy finansisty Raffaele Mincione złożyli skargę do ONZ, twierdząc, że papież Franciszek zezwolił na nielegalne podsłuchiwanie jego telefonu podczas watykańskiego śledztwa w sprawie sprzedaży nieruchomości w Londynie.
  • Skarga zawierała szczegółowe informacje na temat rzekomych nadużyć, do których doszło podczas procesu prowadzonego przez papieża Franciszka.
  • Zobacz także: Pierwsza w Polsce kara za odmowę wykonania zbrodnia aborcji. Szpital ma zapłacić ponad pół mln zł

Pod koniec ubiegłego roku zarzuty dotyczące niewłaściwego wykorzystania funduszy kościelnych w inwestycji w nieruchomości w Londynie usłyszało sześć osób, w tym kardynał Angelo Becciu, który został skazany na pięć lat i sześć miesięcy więzienia. Dochodzenie prowadziła policja watykańska.

Stolica Apostolska zakupiła mniejszościowy udział w biurowcu w Knightsbridge od funduszu założonego przez mieszkającego w Londynie włoskiego finansistę Raffaele Mincione.

Papież oskarżony o nielegalne podsłuchiwanie telefonów komórkowych

Tymczasem media podają, że prawnicy Mincione złożyli skargę do ONZ, twierdząc, że papież Franciszek zezwolił na nielegalne podsłuchiwanie jego telefonu podczas watykańskiego śledztwa w sprawie sprzedaży nieruchomości w Londynie.

Skarga zawierała szczegółowe informacje na temat rzekomych nadużyć, do których doszło podczas procesu prowadzonego przez papieża Franciszka.

Podczas procesu wyszło na jaw, że sam papież Franciszek przekazał śledczym uprawnienia umożliwiające im podsłuchiwanie telefonów, przechwytywanie e-maili i aresztowanie, kogo chcą, bez zgody sędziego - podał portal “The Telegraph”.

Czytaj także: Watykan opublikował dokument o prymacie papieskim skierowany do "zjednoczonego Kościoła". Eleganti: Moim zdaniem to błąd

Głośny proces w Watykanie

Trybunał Państwa Watykańskiego stwierdził istnienie przestępstwa defraudacji (art. 168 Kodeksu karnego) w odniesieniu do bezprawnego wykorzystania, z naruszeniem przepisów dotyczących zarządzania majątkiem kościelnym (w szczególności kanonu 1284 KPK), kwoty 200 500 000 dolarów, równej około jednej trzeciej środków dostępnych w tym czasie Sekretariatowi Stanu. Suma ta została zapłacona w latach 2013 – 2014, na polecenie ówczesnego substytuta ds. ogólnych abp. Giovanniego Angelo Becciu, za subskrypcję udziałów w Athena Capital Commodities, funduszu hedgingowym, powiązanym z dr. Raffaele Mincione, o cechach wysoce spekulacyjnych, który wiązał się dla inwestora z wysokim ryzykiem kapitałowym bez możliwości kontrolowania zarządzania.

Źródło: telegraph.co.uk, ekai.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
2
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo