Ks. Franciszek Blachnicki został otruty. Ks. Kalinowski: "To bardzo ważny fakt dla procesu beatyfikacyjnego"

3
0
0
Ks. Franciszek Blachnicki
Ks. Franciszek Blachnicki / Fot. Twitter

Podczas wtorkowej konferencji ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro potwierdzono, że ksiądz Franciszek Blachnicki został otruty 27 lutego 1987 r. Przed śmiercią był inwigilowany przez małżeństwo Gontarczyków.

  • W kwietniu 2020 roku, prokurator w Katowicach podjął na nowo śledztwo w sprawie zabójstwa ks. Franciszka Blachnickiego.
  • Po trzech latach prokuratura ustaliła, że duchowny został otruty 27 lutego 1987 r. w Carlsbergu.
  • Zdaniem rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. prof. Mirosława Kalinowskiego bieżące fakty wspomogą działania w procesie beatyfikacyjnym.

W kwietniu 2020 roku, prokurator w Katowicach podjął na nowo śledztwo w sprawie zabójstwa ks. Franciszka Blachnickiego. Zachodziła konieczność zbadania istotnych danych, które nie były znane w 2006 roku. Po trzech latach prokuratura ustaliła, że duchowny został otruty 27 lutego 1987 r. w Carlsbergu. Obecnie prokuratura zamierza odnaleźć sprawców przestępstwa i pociągnąć ich do odpowiedzialności karnej.

Ks. Franciszek Blachnicki był kolejną ofiarą systemu komunistycznego, dlatego że prowadził piękną działalność duszpasterską. Jako charyzmatyczny kapłan trafiał do rzesz młodych ludzi. Był przez to postrzegany jako wielkie zagrożenie dla komunistów - podkreślił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro dodał również, że komunistyczne władze prześladowały w Polsce nie tylko ks. Blachnickiego i ks. Jerzego Popiełuszkę, ale również wielu innych duchownych, w tym także o sprawach o których dowiaduje się społeczeństwo.

Czytaj więcej: W Warszawie odbędzie się I Marsz Papieski."Robimy to, niezależnie od tego, co się obecnie dzieje"

Śledztwo pomoże przy procesie beatyfikacyjnym

Dzięki nowym ustaleniom prokuratury i potwierdzeniu otrucia kapłana, może to pomóc w wyniesieniu ks. Blachnickiego na ołtarze. Zdaniem rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. prof. Mirosława Kalinowskiego bieżące fakty wspomogą działania w procesie beatyfikacyjnym.

Potwierdzenie w śledztwie, że wieloletni wykładowca KUL, ks. Franciszek Blachnicki, został zamordowany poprzez otrucie, to bardzo ważny fakt dla procesu beatyfikacyjnego prowadzonego w jego sprawie - zauważył rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Z kolei Magdalena Ogórek wskazała, że przed śmiercią, ks. Blachnicki był inwigilowany przez małżeństwo Jolanty i Andrzeja Gontarczyków, którzy podawali się za przyjaciół kapłana. Zauważyła również, że Jolanta Gontarczyk, która używa pseudonimu Lange, działa obecnie w ruchach LGBT, a jej fundacja otrzymała od prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego 2,5 mln złotych na prowadzenie działalności.

Ksiądz Franciszek Blachnicki został otruty 27.2.1987r. Przed śmiercią był inwigilowany przez małżeństwo Gontarczyków - Jolantę i Andrzeja. Jolanta Gontarczyk nazywa się dzisiaj Lange. Jej fundacja, działająca na rzecz LGBTQ, otrzymała od Rafała Trzaskowskiego 2 mln zł - poinformowała Magdalena Ogórek.

 

Źródło: twitter.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
3
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo