Forum Pasa i Szlaku w Pekinie. Węgry pozostaną częścią chińskiej inicjatywy handlowej. "Jesteśmy przekonani, że jest to inicjatywa, która zmieni światową gospodarkę"
W Pekinie od wtorku do środy odbywa się spotkanie na Forum Pasa i Szlaku, na którym obecny jest między innymi premier Węgier Viktor Orban. Spotkał się tam zarówno z prezydentem Chin Xi Jinpingiem oraz prezydentem Rosji Władimirem Putinem.
- Od wtorku do środy w Pekinie odbywa się Forum Pasa i Szlaku, na którym obecni są przywódcy z różnych państw.
- Do Chin przybył również premier Viktor Orban, który zapewnił o uczestnictwie w chińskiej inicjatywie handlowej.
- Orban spotkał się również na miejscu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, który jest ścigany przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze.
- Zobacz także: Gdańskie obchody 39. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Organizatorzy zapraszają 19 października na wspólną Mszę Świętą
Obecnie w Pekinie odbywa się spotkanie na Forum Pasa i Szlaku, na którym obecny jest między innymi premier Węgier Viktor Orban, czy też prezydent Rosji Władimir Putin. Podczas spotkania Orbana z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, węgierski przywódca podkreślił przynależność do Inicjatywy Pasa i Szlaku. Forum potrwa przez dwa dni, czyli od wtorku do środy.
Węgry pozostaną częścią Inicjatywy Pasa i Szlaku niezależnie od debat politycznych w Europie. Będą też dążyć do współpracy z Pekinem - oświadczył premier Węgier.
Orban zaznaczył, że to ważna inicjatywa, która odmieni światową gospodarkę. Jego zdaniem wpłynie ona pozytywnie na dobrobyt tysięcy ludzi.
Jesteśmy przekonani, że jest to inicjatywa, która zmieni światową gospodarkę i przekształci ją w taką, która służy dobrobytowi większej liczby osób - zaznaczył Viktor Orban.
Premier Węgier, uczestniczący w Pekinie w Forum Pasa i Szlaku, oznajmił również, że Budapeszt wspiera chińską koncepcję od samego początku. Z kolei Xi Jinping zauważył, że jego Inicjatywa Pasa i Szlaku oraz strategia węgierskiego rządu przewidująca otwarcie na Wschód wzajemnie się wzmacniają.
Węgry umacniają swoje relacje gospodarcze z Pekinem
Przebywający również w Chinach Minister Spraw Zagranicznych Węgier Peter Szijjarto, wyjaśnił, że najważniejszym elementem stosunków pomiędzy Budapesztem i Pekinem są relacje gospodarcze.
Sześć z dziesięciu największych na świecie fabryk baterii elektrycznych należy do Chin, a trzy z nich zaangażowały się w działalność na Węgrzech - zaznaczył węgierski Minister Spraw Zagranicznych Peter Szijjarto.
Ponadto węgierski minister zwrócił uwagę na istotę chińskich inwestycji na Węgrzech, które wpływają na rozwój gospodarki tego państwa.
Źródło: radiomaryja.pl