Wspieraj wolne media

Europejskie Centrum Innowacyjnej Terapii Chorób Plamki Żółtej w Lublinie. Profilaktyka i okresowe badanie wzroku na najwyższym poziomie. Po lubelszczyźnie jeździ Okobus

0
0
1
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

W Lublinie powstaje Europejskie Centrum Innowacyjnej Terapii Chorób Plamki Żółtej. Nowy ośrodek będzie pomagał nie tylko pacjentom z Lubelszczyzny, ale i z całej Polski.

  • W Lublinie istnieją placówki okulistyczne, które standardem i poziomem nie odbiegają od ścisłej, światowej czołówki.
  • Europejskie Centrum Innowacyjnej Terapii Chorób Plamki Żółtej w Lublinie zajmuje się specjalistycznymi badaniami i operacjami oczu.
  • Po lubelszczyźnie jeździ specjalny Okobus, który przebadał blisko 3 tysiące mieszkańców.
  • Zobacz także: Strajk na włoskich lotniskach: setki tysięcy podróżnych zagrożonych utrudnieniami

Od wielu lat lubelska medycyna okulistyczna rozwija nowoczesne metody leczenia chorób i urazów oczu, współpracując m.in. z ośrodkami ze Stanów Zjednoczonych, Włoch, Niemiec czy Szwajcarii. Specjaliści doskonalą techniki operacyjne przedniego, jak i tylnego odcinka gałki oka.

Leczymy takie choroby jak zaćma, jaskra, rozwarstwienie siatkówki, choroby rogówki. Jako pierwsi mamy bank rogówki w Lublinie i jako pierwsi przeprowadzamy przeszczepy rogówki - wskazał prof. Robert Rejdak, kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Katedra i Klinika Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej świętuje w tym roku 75-lecie.

To placówka bardzo oddana swoim pacjentom. Działa także w obszarze pomocy pacjentom z Ukrainy. Teraz jest przeprowadzanych wiele operacji, szczególnie dzieci z uszkodzeniami z wypadków wojennych - podkreślił prof. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Czytaj więcej: Konrad Berkowicz najrzadziej uczestniczącym posłem w głosowaniach Sejmu w 2022 roku - wg danych "Skrótu Politycznego"

Profilaktyka kluczem dla zachowania zdrowych oczu

Okuliści związani z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie prowadzą też działania profilaktyczne. Po epidemii koronawirusa w ramach pilotażowego programu "Dobrze Widzieć" przebadali wzrok uczniów szkół podstawowych. Dzieci, u których wykryto wady, otrzymały szybką pomoc. Kolejny projekt to "Okobus", w którym przebadano już ponad 3 tys. mieszkańców Lubelszczyzny.

Na naszym terenie bardzo ciężko jest dostać się do okulisty i dlatego okobus pozwala na jak najszybszy dostęp. Pacjenci ze łzami w oczach dziękują, ponieważ wczesne wykrycie choroby pozwoliło im na uratowanie wzroku - podkreślił zaznaczył dr Stanislaw Misztal.

Doświadczenie lubelskich lekarzy będzie wykorzystane w Europejskim Centrum Innowacyjnej Terapii Chorób Plamki Żółtej.

Projekt zakłada leczenie wszystkich powikłań chorób cywilizacyjnych. Zarówno cukrzycowego obrzęku plamki, starczego zwyrodnienia plamki, jak i chorób rzadkich - wyjaśnił prof. Robert Rejdak.

Pomoc w nowym centrum otrzymają zarówno dorośli, jak i dzieci. Na utworzenie placówki ministerstwo zdrowia przekazało ponad 32 mln zł. Obecnie trwa remont zabytkowego budynku przy ulicy Chmielnej w Lublinie, gdzie centrum będzie miało swoją siedzibę.

Źródło: radiomaryja.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo