Prezydent Turcji udzielił szczerego wywiadu dla CNN. Jego słowa uderzają w oczekiwania Zachodu. "Rosja i Turcja potrzebują siebie nawzajem w każdej możliwej dziedzinie"
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan udzielił wywiadu dla amerykańskiej stacji CNN. W rozmowie z amerykańską dziennikarką przyznał jakie relacje łączą go obecnie z Rosją.
- W ostatnią niedzielę odbyły się wybory prezydenckie w Turcji, gdzie żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganych ponad 50 proc. poparcia.
- Obecny przywódca Turcji Recep Tayyip Erdogan w trakcie kampanii wyborczej udzielił wywiadu dla amerykańskiej stacji CNN.
- W rozmowie przyznał jakie relacje łączą go obecnie z Rosją i Władimirem Putinem oraz co sądzi o postawie Zachodu w sprawie wojny na Ukrainie.
- Zobacz także: Rosyjska rakieta pod Bydgoszczą. Paweł Szrot: Znaleziono jej głowicę. "Nie było materiału wybuchowego"
Turecki przywódca Recep Tayyip Erdogan nadal prowadzi wielowektorową politykę międzynarodową pogłębiając relacje zarówno z Zachodem i Rosją. W rozmowie ze stacją CNN podkreślił, że nadal pogłębia relacje z prezydentem Władimirem Putinem.
Rosja i Turcja potrzebują siebie nawzajem w każdej możliwej dziedzinie - wyjaśnił Recep Tayyip Erdogan.
Zachód nie prowadzi wystarczająco wyważonej polityki wobec Rosji, a podejście do takiego kraju takiej właśnie polityki wymaga. Nie jesteśmy w punkcie, w którym nałożylibyśmy sankcje na Rosję, tak jak zrobił to Zachód - podkreślił prezydent Turcji.
Politico zauważa, że mimo członkostwa Turcji w NATO, Ankara od początku agresji Rosję na Ukrainę zacieśniła więzi gospodarcze z Moskwą, zwiększając import taniej rosyjskiej ropy objętej embargiem przez inne kraje europejskie. Dostarczając Ukrainie pomoc humanitarną i tureckie drony szturmowe Bayraktar, Turcja zajmuje neutralną pozycję wobec konfliktu, będąc gospodarzem serii rozmów między obiema stronami. Serwis przypomina, że Recep Tayyip Erdogan odegrał również rolę pośrednika w umowie zbożowej dot. Morza Czarnego, która umożliwiła dostawom z zablokowanych portów Ukrainy dotarcie na rynek światowy.
Czytaj więcej: Nieformalny przywódca globalistów zadomowił się w Watykanie? Bill Gates przejął posiadłość od Zakonu Bożogrobowców
Nie ma zielonego światła dla Szwecji
W rozmowie z CNN prezydent Turcji zasugerował, że jest mało prawdopodobne, aby zmienił stanowisko w polityce zagranicznej, jeśli wygra wybory prezydenckie. Wskazał, że sprzeciw Ankary wobec wniosku Szwecji o członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim będzie podtrzymany.
Nie jesteśmy teraz gotowi na Szwecję w NATO, ponieważ Sojusz powinien mieć zdecydowane stanowisko, jeśli chodzi o walkę z terroryzmem - ocenił szansę Szwecji na wejście do NATO.
Ankara wielokrotnie oskarżała Sztokholm o przymykanie oka na członków wyjętych spod prawa grup kurdyjskich, żądając od Szwedów ekstradycji dziesiątek terrorystów do Turcji w ramach umowy o przystąpieniu do transatlantyckiego sojuszu wojskowego.
Źródło: dorzeczy.pl, cnn.com