Wspieraj wolne media

Rosnące koszty przekładają się na problemy w gospodarce. Niewypłacalność firm szybko rośnie

1
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

W Polsce rośnie problem z wypłacalnością. Głównym powodem mają być coraz wyższe ceny i koszty.

  • W pierwszym kwartale tego roku 1052 firmy, którym grozi bankructwo, postanowiły szukać ratunku przed upadłością, proponując wierzycielom restrukturyzację zadłużenia.
  • W styczniu w zmianę warunków spłaty zadłużenia uciekło 291 firm, w lutym 361, a w marcu 400.
  • Jarosław Nowrotek, prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej powiedział "Pulsowi Biznesu", że w kolejnych miesiącach sytuacja będzie się pogarszać, nic nie wskazuje bowiem na tendencje spadkowe.

Niebezpiecznie przyspieszyły problemy z wypłacalnością. Restrukturyzacje zadłużenia firm i upadłości konsumenckie biją historyczne wyniki - czytamy we wtorkowym “Pulsie Biznesu”.

Jak oceniła gazeta, rosnące koszty przekładają się na problemy w gospodarce i nakręcają spiralę zadłużenia.

W pierwszym kwartale tego roku 1052 firmy, którym grozi bankructwo, postanowiły szukać ratunku przed upadłością, proponując wierzycielom restrukturyzację zadłużenia. To o 678 więcej niż w pierwszym kwartale 2022 r. (wzrost o 181 proc.), wskazała gazeta.

Okazuje się, że w styczniu w zmianę warunków spłaty zadłużenia uciekło 291 firm, w lutym 361, a w marcu 400. Gazeta zaznacza, że są to rekordy w rozkładzie miesięcznym oraz kwartalnym.

Sytuacja będzie się tylko pogarszać 

Jarosław Nowrotek, prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej powiedział “Pulsowi Biznesu”, że w kolejnych miesiącach sytuacja będzie się pogarszać, nic nie wskazuje bowiem na tendencje spadkowe.

Głównym powodem są coraz wyższe ceny i koszty. Przekłada się to na niższy popyt i spadek zamówień. Problemy z wypłacalnością mają zwłaszcza firmy z kredytami. Bardzo mocno odczuwają niedawną serię podwyżek stóp procentowych i szybciej stają się niezdolne do regulowania zobowiązań. Niestety, w kolejnych miesiącach sytuacja będzie się pogarszać, nie ma bowiem żadnych okoliczności, które wskazywałyby na zatrzymanie tego trendu - powiedział Jarosław Nowrotek.

Czytaj także: Rozwój gospodarczy Polski. Na jakim poziomie się plasujemy? Jest decyzja Banku Światowego ws. prognozy wzrostu PKB

Kto ma problemy?

Większość niewypłacalnych przedsiębiorców preferuje proponowanie wierzycielom układu w procedurze postępowania uproszczonego (92 proc. wszystkich postępowań). 73 proc. wszczętych postępowań dotyczyło osób prowadzących indywidualną działalność gospodarczą, a 13 proc. dotyczyło spółek z o.o.

Branżowym liderem niewypłacalności jest natomiast handel hurtowy i detaliczny (242 firmy, 23 proc.). Na kolejnych miejscach są przetwórstwo przemysłowe (143 firmy, 13 proc.), budownictwo (127 firm, 12 proc.) i transport (12 firm, 12 proc.).

Źródło: rmf24.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo