Wspieraj wolne media

Eksperci o wykorzystaniu technologii kwantowych w Siłach Zbrojnych. Co przynoszą najnowsze osiągnięcia naukowców? Jak wykorzystać rozwój tej technologii

1
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Omówienie najnowszych osiągnięć w dziedzinie technologii kwantowych oraz trendów rozwojowych w tym zakresie było przedmiotem kolejnego seminarium naukowego zorganizowanego przez Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych. Wśród prelegentów znaleźli się naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej.

  • Wczoraj w Wojskowej Akademii Technicznej odbyło się seminarium na temat wykorzystania technologii kwantowej w polskich Siłach Zbrojnych.
  • Prelegenci wskazali na innowacyjne rozwiązania w wojsku, które są kluczowe dla rozwoju i modernizacji.
  • Warto podkreślić, że wiedza polskich naukowców w dziedzinie technologii kwantowych dorównuje standardom światowym, a nawet je przekracza.

Seminarium nt. Wykorzystania technologii kwantowych na potrzeby polskich Sił Zbrojnych odbyło się 18 kwietnia 2023 r. w Wojskowej Akademii Technicznej. Zdaniem szefa Oddziału Rozwoju Koncepcji CDiS SZ płk. Tadeusza Doligalskiego, otwierającego spotkanie, wprowadzanie nowych technologii, szczególnie polskiej produkcji, na wyposażenie Sił Zbrojnych RP jest sprawą kluczową dla harmonijnego ich rozwoju i funkcjonowania. 

Płk dr hab. inż. Marek Życzkowski, prof. WAT z Instytutu Optoelektroniki przybliżył słuchaczom stan obecny, trendy i perspektywy rozwoju technologii kwantowych. Przedstawił ich rodzaje, tj. obliczenia kwantowe, w tym kryptografię postkwantową i komunikację kwantową oraz sensorykę kwantową. Szczególnie skupił się na algorytmach obliczeń kwantowych. Zaprezentował również obecny stan badań nad komputerami kwantowymi i perspektywy ich rozwoju. 

Dr inż. Piotr Morzyński z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika przedstawił zagadnienie optycznych wzorców częstotliwości i ich zastosowania. Skupił się głównie na dokładnych sposobach mierzenia czasu oraz obliczania odległości przy użyciu optycznych wzorców częstotliwości oraz ultrastabilnych wnęk optycznych. Wspomniał również o wielokanałowej komunikacji z zastosowaniem technologii kwantowych. 

Wykład na temat komercyjnej kryptografii kwantowej wygłosił dr hab. Marcin Pawłowski, prof. Uniwersytetu Gdańskiego. Ukazał różne sposoby zastosowania technologii kwantowych do celów kryptografii oraz omówił ich wady i zalety. 

Z zastosowaniami oraz zagrożeniami obliczeń kwantowych w kryptologii współczesnej zapoznał uczestników seminarium ppłk dr Mariusz Jurkiewicz z Wydziału Cybernetyki WAT. Zaprezentował obliczenia teoretyczne, pokazujące zasady działania technologii kwantowych. 

Czytaj więcej: Nadciąga niebezpieczeństwo ze strony niekontrolowanej sztucznej inteligencji. Europosłowie żądają pilnego spotkania światowych przywódców

Wykorzystanie technologii kwantowej w kosmosie i w komunikacji

Na zakończenie seminarium dr hab. Piotr Kolenderski, prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, wygłosił wykład na temat satelitarnej i światłowodowej komunikacji kwantowej opartej na technologii rozwiniętej w Polsce. Przedstawił sposoby szyfrowania oparte na technologii kwantowej oraz zaprezentował projekty, w których bierze udział jego zespół. Podkreślił, że wiedza polskich naukowców w dziedzinie technologii kwantowych dorównuje standardom światowym, a niejednokrotnie je przekracza. 

Zdaniem ekspertów technologie kwantowe niosą ze sobą ogromne szanse, które mogą zostać wykorzystane zarówno do celów cywilnych, jak i wojskowych. Przykładem technologii kwantowych „pierwszej generacji” są tranzystory i półprzewodniki w naszych komputerach i infrastrukturze komunikacyjnej. Według naukowców jesteśmy w przededniu tzw. Drugiej Rewolucji Kwantowej umożliwiającej rozwój nowatorskich i rewolucyjnych technologii kwantowych, w tym komputerów kwantowych, które będą mogły rozwiązywać najbardziej skomplikowane problemy, trudne lub nawet niemożliwe do obliczenia dla ich tradycyjnych odpowiedników. Tym samym będą mogły przejąć od człowieka zadania związane z tworzeniem symulacji czy optymalizacji procesów. 

Partnerami strategicznymi Centrum Doktryn i Szkolenia SZ w pracach nad innowacyjnymi technologiami w ramach NUP 2X35 – EDT są Departament Innowacji MON oraz Wojskowa Akademia Techniczna, które w ścisłej współpracy przeprowadziły wiele przedsięwzięć w tych obszarach. 

Źródło: wojsko-polskie.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo