Nadciąga niebezpieczeństwo ze strony niekontrolowanej sztucznej inteligencji. Europosłowie żądają pilnego spotkania światowych przywódców
W ostatnich tygodniach, miesiącach do mediów docierają coraz to nowsze ustalenia ws. sztucznej inteligencji i jej poczynań. Zarówno Elon Musk i grupa setek naukowców przestrzega koncerny przed niekontrolowanym rozwojem AI. Również europosłowie wyrazili swoje zaniepokojenie z tempa rozwoju tej technologii.
- Temat sztucznej inteligencji wywołuje ostatnio ogromne emocje związane z jej niepokojącym tempem rozwoju.
- Różni eksperci, naukowcy i sam Elon Musk, który wcześniej posiadał firmę badającą sztuczna inteligencję, ostrzegają przed niebezpieczeństwem.
- Europosłowie przerażeni napływającymi informacjami nalegają na pilne omówienie tej kwestii na arenie międzynarodowej.
Dwunastu członków Parlamentu Europejskiego, którzy pracują nad unijnymi przepisami dotyczącymi technologii, wezwało w liście otwartym prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen do zwołania szczytu i stwierdziło, że firmy zajmujące się sztuczną inteligencją powinny działać bardziej odpowiedzialnie.
Szybki i niekontrolowany rozwój technologii to ogromne wyzwanie zarówno społeczne, ekonomiczne jak i prawne. W ostatnich miesiącach obserwujemy nowe przykłady zastosowania sztucznej inteligencji, które wywołują entuzjazm, ale także budzą obawy o to czy nasze prawa jako użytkowników i konsumentów tych narzędzi będą w odpowiedni sposób chronione. Podsycanie strachu przed innowacjami jest jednak drogą donikąd. Potrzebujemy jasnych przepisów, które będą zobowiązywać producentów i dystrybutorów produktów i usług opartych na AI do przewidywania i minimalizowania zagrożeń dla naszego zdrowia, bezpieczeństwa czy danych osobowych - powiedział europoseł Kosma Złotowski z Prawa i Sprawiedliwości.
Jak dodał, nowe prawo o sztucznej inteligencji, nad którym pracuje PE, może być właściwym narzędziem, aby zapewnić najwyższe możliwe standardy w tym zakresie. Europoseł zaapelował jednak, o szerszą współpracę na arenie międzynarodowej, gdyż sama Unia Europejska nie jest w stanie powstrzymać korporacje przed niepohamowanym rozwojem sztucznej inteligencji.
Mamy jednak świadomość, że Unia Europejska jest tylko jednym z uczestników globalnego wyścigu technologicznego, dlatego powinniśmy ściśle współpracować z naszymi demokratycznymi partnerami, zwłaszcza z USA, aby określić minimalne standardy dla tworzenia godnej zaufania sztucznej inteligencji. Dlatego jako sprawozdawcy pracujący nad AI Act wzywamy przewodniczącą von der Leyen i prezydenta Bidena m.in. do zwołania globalnego szczytu wysokiego szczebla w celu uzgodnienia wstępnego zestawu zasad rządzących rozwojem, kontrolą i wdrażaniem bardzo potężnej sztucznej inteligencji - dodał polityk.
W liście wezwano demokratyczne i inne kraje do zachowania powściągliwości w kwestii rozwoju sztucznej inteligencji.
Przerażające tempo rozwoju sztucznej inteligencji
Kilka tygodni temu Elon Musk z grupą ponad 1000 naukowców i ekspertów napisali list otwarty do podmiotów zajmujących się rozwojem sztucznej inteligencji do wdrożenia sześciomiesięcznej przerwy od prac nad potężniejszymi systemami niż Open AI czy ChatGPT.
Ten list otwarty, opublikowany w marcu przez Future of Life Institute, ostrzegał, że sztuczna inteligencja może rozpowszechniać dezinformację w niespotykanym dotąd tempie, a maszyny mogą przechytrzyć i zastąpić ludzi, jeśli nie będą kontrolowane.
Źródło: wnp.pl