Wspieraj wolne media

Dziś rocznica śmierci kapitana Wojska Polskiego Jana Piwnika. "Ponury" jest patronem policji w województwie świętokrzyskim

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Domena publiczna

16 czerwca 1944 r. poległ jeden z najwybitniejszych dowódców polowych Wojska Polskiego-Armii Krajowej, cichociemny Jan Piwnik "Ponury".

Dziś rocznica śmierci kpt. Jana Piwnika, ps.”Ponury”. Oficer Wojska Polskiego oraz Policji Państwowej poległ w walce z Niemcami pod Jewłaszami (woj. nowogródzkie), przypomniał Instytut Pamięci Narodowej.

Jan Piwnik urodził się 31 sierpnia 1912 r. w Janowicach koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Bohater całe swoje życie, zarówno w czasie pokoju jak i wojny, podporządkował służbie Ojczyźnie. 

Jeden z najsłynniejszych cichociemnych

W latach 1935–1939 służył w Policji Państwowej, gdzie uzyskał stopień aspiranta. W wojnie obronnej 1939 r. dowodził kompanią Grupy Rezerwy Policyjnej, z którą przedostał się na Węgry i został internowany. W marcu 1940 r. uciekł z internowania i dotarł do Francji, skąd ewakuowano go na Wyspy Brytyjskie. Został tam wszechstronnie przeszkolony, a później zrzucony do okupowanej Polski jako cichociemny. 

Od czerwca 1942 r. dowodził II Odcinkiem wydzielonej organizacji dywersyjnej ZWZ-AK “Wachlarz”. Rok później objął funkcję szefa Kedywu w Okręgu Radomsko-Kieleckim AK. W tym czasie organizował również oddziały partyzanckie, które przyjęły nazwę Zgrupowań Partyzanckich AK “Ponury”. 

Na początku 1944 r. „Ponury” został odwołany z funkcji, a następnie przydzielony do Okręgu Nowogródzkiego AK. Dowodził VII batalionem 77. Pułku Piechoty AK, który przeprowadził kilkanaście akcji wymierzonych w Niemców. Poległ 16 czerwca 1944 r., podczas zdobywania strażnicy granicznej, w Bohdanach pod Jewłaszami. Piwnik jest patronem policji w garnizonie świętokrzyskim.

Czytaj także: Konferencja "Wołyń Bez Mitów". Organizatorzy: Wydarzenie jest połączone z premierą książki

Upamiętnienie

W 1957 r. na Wykusie została odsłonięta kapliczka z wizerunkiem Matki Bożej Bolesnej. Z czasem na jej ścianach umieszczono 123 pseudonimy poległych żołnierzy Armii Krajowej ze zgrupowań działających przeciwko Niemcom w Górach Świętokrzyskich pod dowództwem legendarnego Jana Piwnika.

Każdego roku, w drugą sobotę czerwca, na Wykusie organizowane są uroczystości upamiętniające poległych żołnierzy Zgrupowań Partyzanckich AK “Ponury".

Źródło: ipn.gov.pl, lasy.gov.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo