Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Jak będą wyglądać dzisiejsze uroczystości? Obchody powstania również w Warszawie
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W tym dniu Polacy obchodzą Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, który został zainicjowany przez wielkopolskich przedstawicieli kościoła i polityki. Prezydent Andrzej Duda brał aktywny udział w realizacji tego marzenia tysięcy Wielkopolan.
- W środę 27 grudnia obchodzony jest Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
- Przeddzień 105. rocznicy Powstania Wielkopolskiego odbyła się w Poznaniu inscenizacja przyjazdu Ignacego Jana Padarewskiego.
- W intencji powstańców wielkopolskich w poznańskiej farze zostanie odprawiona msza święta.
- Zobacz także: 105. rocznica Powstania Wielkopolskiego. Na prośbę Marszałka Województwa Wielkopolskiego zabrzmią dzwony kościelne. Istotna rola rola duchownych w narodowym zrywie
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w wyniku którego do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.
Przeddzień głównych uroczystości w Poznaniu odbyłą się inscenizacja przyjazdu na Dworzec Letni Ignacego Jana Padarewskiego. To on był jednym z zapalników do wybuchu Powstania Warszawskiego. W rolę męża stanu wcielił się poznański aktor Andrzej Lajborek. O oprawę muzyczną zadbał Ryszard Łuczak z Poznańskim Chórem Nauczycieli im. Ignacego Jana Paderewskiego.
Po wjeździe na stację pociągu specjalnego rozległy się okrzyki na cześć Padarewskiego. Po przemówieniu aktora wcielającego się w rolę kompozytora odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego. Następnie odbył się koncert pieśni patriotycznych.
Źródło: rmf24.pl