Polska wstrzymuje tranzyt ukraińskiego zboża. Bruksela i Kijów nie zgadzają się z taką decyzją. KE planuje pomóc Warszawie?
Radio RMF FM ustaliło, że Komisja Europejska jest zaniepokojona działaniami Polski ws. ukraińskiego zboża. Polskie władze wstrzymały tranzyt po protestach rolników. Bruksela planuje przeprowadzić negocjacje z Warszawą na temat dalszego działania tranzytu.
- Polskie władze kilka dni temu miały wstrzymać dostawy ukraińskiego zboża do Polski, który bardzo często zostawał w naszym kraju i zaniżał ceny na rynku.
- Ponadto w mediach pojawiły się informacje, że techniczne zboże nie nadające się do spożycia, mogło trafić do polskich młynarzy i producentów żywności.
- Komisja Europejska zaniepokojona doniesieniami, zamierza w pewien sposób pomóc Polsce w dalszym tranzycie.
Przez korytarze solidarnościowe z Ukrainą transportowane są między innymi artykuły rolne. Inwestycje w infrastrukturę ułatwią tranzyt, na co liczy Polska. Po wybuchu wojny Komisja Europejska zdecydowała, że będzie finansować wspólne projekty z Ukrainą.
Jak dowiedziała się dziennikarka RMF FM w Brukseli, Polska i Ukraina złożyły dwa wspólnie projekty w ramach unijnego funduszu "Łącząc Europę" na dofinansowanie rozbudowy infrastruktury drogowej i kolejowej. Chodzi o zwiększenie i udrożnienie połączeń transgranicznych z Ukrainą.
Z informacji radia RMF FM wynika, że wartość projektu drogowego to ponad 266 mln euro, z czego połowę pokryje Unia Europejska. Polski wkład to 83 mln euro, zatem nasze władze mogą liczyć na ponad 41 mln euro z unijnej kasy. Część ukraińska to 183 mln euro.
Finansowanie części ukraińskiej mogłoby zostać pokryte z pożyczek oferowanych przez międzynarodowe instytucje finansowe - przekazał reporterce radia RMF FM pewien unijny dygnitarz.
W tym projekcie chodzi o budowę krótkich odcinków dróg na pograniczu Polski i Ukrainy, parkingów na przejściach granicznych oraz rozwiązania dotyczące zarządzania ruchem.
Projekt kolejowy ma wartość 65 mln euro, z czego polska część jest również mniejsza niż ukraińska. To nieco ponad 8 milionów euro. Projekt obejmuje m.in. opracowanie studium wykonalności dla transgranicznych odcinków linii kolejowych. Obecnie Bruksela rozpatruje projekty i ostateczny werdykt o dofinansowaniu zostanie wydany dopiero w czerwcu.
Czytaj więcej: Kowalski: Brak reakcji UE na prośby o ochronę polskich rolników służy przede wszystkim Niemcom
Projekt "Łącząc Europę"
Komisja Europejska informuje, że otrzymała także inne projekty dotyczące udrożnienia przejść granicznych, np. z Mołdawią. Składanie wniosków na dofinansowanie z instrumentu "Łącząc Europę" zakończyło się w styczniu tego roku.
Otrzymaliśmy kilka wspólnych wniosków dotyczących przejść granicznych między państwami członkowskimi a Ukrainą i Mołdawią - podkreślił urzędnik.
Źródła w KE podkreślają, że projekty te przyczynią się do zmniejszenia obecnego zatoru na granicach i zapewnią nowe możliwości transportowe.
Źródło: rmf24.pl