Droga Krzyżowa w kopalni soli Wieliczka. Wielkopiątkowa tradycja górników, która chwyta za serce
W Wielki Piątek około 100 pracowników Kopalni Soli „Wieliczka” uczestniczyło w Drodze Krzyżowej. Modlili się 100 m pod ziemią, rozważając kolejne stacje Męki Pańskiej.
- Od kilkudziesięciu lat w kopalni soli "Wieliczka" odbywa się niezwykła Droga Krzyżowa.
- W Wielki Piątek górnicy dawniej nie wykonywali ciężkich prac, lecz tylko te niezbędne.
- W pochylni Erazma Barącza można podziwiać przepiękne stacje, wykonane z drewna.
W Wielki Piątek około 100 pracowników Kopalni Soli "Wieliczka" uczestniczyło w Drodze Krzyżowej. Modlili się 100 m pod ziemią, rozważając kolejne stacje Męki Pańskiej.
Nabożeństwu przewodniczył ks. Wojciech Olszowski, proboszcz parafii p.w. św. Klemensa w Wieliczce. Wielu pracowników zaprosiło do kopalni swoich bliskich. W pochylni Barącza można było zobaczyć mundury galowe, a także codzienne robocze stroje – niektórzy górnicy przyszli na Drogę Krzyżową prosto po pracy. Modlitwa zakończyła się w kaplicy św. Kingi, u stóp solnego pomnika św. Jana Pawła II. Prezes Zarządu Kopalni Soli "Wieliczka" S.A., Paweł Nowak, złożył załodze życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych.
Czytaj więcej: Wielki Piątek - kogo obowiązuje post ścisły? Co można zjeść w tym dniu? Sprawdź jak godnie przeżyć ten wyjątkowy czas
Tradycja nabożeństwa Drogi Krzyżowej w Wieliczce
Wielkopiątkowa zaduma to w Kopalni Soli "Wieliczka" tradycja. Dawniej w ten dzień nie prowadzono ciężkich robót, a jedynie te, które były konieczne dla ciągłości wydobycia. Przed I rozbiorem Polski w Wielki Piątek głoszono kazania pasyjne. Droga Krzyżowa w pochylni Barącza jest dziełem współczesnych górników-rzeźbiarzy: Pawła Janowskiego, Piotra Starowicza i Jacka Talapki. Stacje powstały w lipowym drewnie. W każdej artyści umieścili relikwię – kamień z Golgoty. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w pochylni Erazma Barącza po raz pierwszy odprawiono 2 kwietnia 2010 r., w 5. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II.
W I poł. XIX w. J. Moszyński w wydanym drukiem opisie swej podróży do Prus, Saksonii i Czech podkreślał wzniosłość nabożeństw pasyjnych.
Widok to nieporównany, ileż nabożnych uczuć napełnia tu duszę człowieka: w głębi ziemi ta sama cześć Boga co na jej powierzchni, ten sam lud kuje mu w skale świątynie, co na jej szczycie trwałe wyniósł mury! - czytamy.
Te słowa w podziemnej Wieliczce wciąż znajdują potwierdzenie. Podziemne świątynie, takie jak kaplica św. Kingi, nie tylko budzą zachwyt zwiedzających, ale są miejscem żywego kultu religijnego. Górnicza wiara przejawia się w podtrzymywaniu tradycji – od codziennego "Szczęść Boże" na powitanie po uroczystą Drogę Krzyżową w Wielki Piątek.
Źródło: radiomaryja.pl