Dr Wąsowski mówi o bezprawnym działaniu koalicji Tuska. "Tylko Rada Mediów Narodowych ma takie kompetencje"
Tylko Rada Mediów Narodowych ma prawo do powoływania i odwoływania członków zarządu spółki publicznej radiofonii lub telewizji - napisał adwokat, ekspert Ordo Iuris, dr Krzysztof Wąsowski.
- Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz w swoim komunikacie zaznaczył, że zmiany w składzie władz mediów publicznych nastąpiły na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych.
- Dr Krzysztof Wąsowski zwrócił uwagę, że kwestia powoływania i odwoływania członków mediów publicznych regulowana jest w ustawie o radiofonii i telewizji oraz ustawie o Polskiej Agencji Prasowej.
- Zaznaczył też, że głównym regulatorem mediów publicznych jest Rada Mediów Narodowych.
- Zobacz także: Helsińska Fundacja Praw Człowieka krytykuje działania koalicji Tuska. Dziennikarz: Mam wrażenie, że zaginął minister sprawiedliwości
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz w swoim komunikacie zaznaczył, że zmiany w składzie władz mediów publicznych nastąpiły na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych.
Tymczasem adwokat, ekspert Ordo Iuris, dr Krzysztof Wąsowski zwrócił uwagę, że kwestia powoływania i odwoływania członków mediów publicznych regulowana jest w ustawie o radiofonii i telewizji oraz ustawie o Polskiej Agencji Prasowej.
Członków powołuje i odwołuje Rada Mediów Narodowych
Dr Wąsowski zaznaczył też, że głównym regulatorem mediów publicznych jest Rada Mediów Narodowych.
Członków Zarządu w tym Prezesa Zarządu powołuje i odwołuje Rada Mediów Narodowych - zacytował art. 27. ust 3. ustawy o radiofonii i telewizji.
Dodał, że “tym samym to nie minister właściwy ds. kultury i dziedzictwa… ani żaden inny minister, ani Walne Zgromadzenie, ani nawet Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (czy też nawet jej Przewodniczący) nie są uprawnieni (nie posiadają prawnych kompetencji) do powoływania ani do odwoływania członków zarządu spółki publicznej radiofonii lub telewizji”.
Czyta także: Przewodniczący KRRiT złożył ważny wniosek ws. mediów publicznych
Walka o media publiczne
Decyzja nowego ministra kultury i dziedzictwa narodowego wywołała trzęsienie ziemi w mediach publicznych. Bartłomiej Sienkiewicz odwołał w środę prezesów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Niedługo potem przestały nadawać stacje TVP Info i TVP3.
Do siedziby TVP przy ul. Woronicza weszły władze wskazane przez nowy rząd oraz anonimowi mężczyźni. Doszło do przepychanek z obecnymi w środku politykami Zjednoczonej Prawicy.
Źródło: threadreaderapp.com