Wspieraj wolne media

Helsińska Fundacja Praw Człowieka krytykuje działania koalicji Tuska. Dziennikarz: Mam wrażenie, że zaginął minister sprawiedliwości

16
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Jakub Porzycki

Sposób rozpoczęcia zmian w mediach publicznych budzi poważne wątpliwości prawne - tak Helsińska Fundacja Praw Człowieka skomentowała zmiany w TVP, Polskim Radiu i Polskiej Agencji Prasowej.

  • Fundacja zaznaczyła m.in., że media publiczne “w ewidentny sposób naruszały swój prawny obowiązek oferowania treści cechujących się pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością”, dlatego wymagają “pilnych i gruntownych reform”.
  • Komunikat: Zdajemy sobie sprawę, że uwarunkowania polityczne i prawne bardzo utrudniają takie reformy. Nie możemy jednak nie zauważyć, że sposób rozpoczęcia zmian w mediach publicznych budzi poważne wątpliwości prawne.
  • Fundacja przytoczyła zapisy polskiego porządku prawnego, zgodnie z którym obecnie głównym regulatorem mediów publicznych jest Rada Mediów Narodowych.
  • Zobacz także: Szef nowych wiadomości TVP popycha i wyrzuca dziennikarza. "Białoruskie standardy"

Dotychczasowy sposób funkcjonowania Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej w jaskrawy sposób przeczył temu, czym powinny być media publiczne w demokratycznym państwie prawnym - czytamy na wstępie.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka zaznaczyła m.in., że media publiczne “w ewidentny sposób naruszały swój prawny obowiązek oferowania treści cechujących się pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością”, dlatego wymagają “pilnych i gruntownych reform”. 

Fundacja krytykuje nowy rząd ws. TVP

Zdajemy sobie sprawę, że uwarunkowania polityczne i prawne bardzo utrudniają takie reformy. Nie możemy jednak nie zauważyć, że sposób rozpoczęcia zmian w mediach publicznych budzi poważne wątpliwości prawne - dodała Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Fundacja przytoczyła zapisy polskiego porządku prawnego, zgodnie z którym obecnie głównym regulatorem mediów publicznych jest Rada Mediów Narodowych.

Czytaj także: Dziennikarze RMF FM bez litości dla Tuska: PiS powinien odkupić od KO koszulki z napisem "KONSTYTUCJA"

Dziennikarz: Co na to nowy minister sprawiedliwości?

Mam wrażenie, że zaginął minister sprawiedliwości - prokurator generalny Adam Bodnar. To moment, w którym osoba sprawująca ten urząd powinna powiedzieć, czy zdaniem prokuratora generalnego rację mają jego wieloletni przyjaciele prawnicy z Fundacji, czy koledzy z rządu - skomentował w mediach społecznościowych dziennikarz Wirtualnej Polski Patryk Słowik.

Źródło: x.com, hfhr.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
16
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo