Wspieraj wolne media

Dożywocie za szpiegostwo - Sejm zdecydował o zaostrzeniu kar

0
0
4
Sejm RP
Sejm RP / Fot. Twitter

Sejm Polski przyjął w piątek nowelizację Kodeksu karnego, która ma na celu skuteczniejsze zwalczanie działalności szpiegowskiej. Głównym zamysłem wprowadzonych zmian jest podniesienie wymiaru kar oraz penalizacja osób udzielających informacji obcemu wywiadowi oraz działających na jego rzecz. Projekt spotkał się z poparciem większości partii, w tym PiS, PSL-KP i Konfederacji, natomiast klub KO wstrzymał się od głosu. Według rządu, nowe przepisy stanowią ważny krok w ochronie interesów Polski i surowego karania szpiegów.

Sejm Polski zdecydował się na wprowadzenie zmian w Kodeksie karnym, które mają na celu skuteczniejsze zwalczanie szpiegostwa na terytorium kraju. Projekt został przyjęty w piątek wieczorem przy poparciu posłów z różnych ugrupowań, w tym wszystkich posłów PiS, większości PSL-KP i Konfederacji, a także Pawła Poncyljusza z KO. Przeciwnie zagłosował Artur Dziambor z Wolnościowców, a klub KO, Lewica i Polska2050 wstrzymali się od głosu.

Sejm wprowadza surowsze kary za szpiegostwo

Zastępca ministra koordynatora służb specjalnych, Stanisław Żaryn, po głosowaniach podkreślił, że nowe przepisy stanowią odpowiedź na widoczne zagrożenia oraz mają na celu zaostrzenie kar dla osób zajmujących się działalnością szpiegowską. Sekretarz stanu w kancelarii premiera również wyraził zadowolenie z przyjętego projektu, który umożliwi lepsze ściganie i penalizowanie szpiegostwa.

W ramach nowelizacji, wprowadzono surowsze kary, włączając w to maksymalny wymiar kary do dożywocia za udzielanie informacji obcemu wywiadowi przez osoby biorące w nim udział lub działające na jego rzecz, a także za organizowanie lub kierowanie taką działalnością. Pracownicy państwowi i osoby pełniące służbę wojskową będą również podlegać surowszym karom za działania na rzecz obcego wywiadu.

Nowe przepisy: Penalizowanie dezinformacji i działań terrorystycznych

Zmiany w Kodeksie karnym nie tylko podniosą wymiar kar za szpiegostwo, ale również uwzględnią zjawiska wynikające z pracy służb kontrwywiadowczych. Po raz pierwszy w przepisach znalazł się opis działań dezinformacyjnych oraz metod pracy szpiegowskiej i wywiadowczej przeciwko Polsce. Wprowadzona ustawa będzie karać więzieniem za szerzenie dezinformacji na zlecenie obcego wywiadu. Dodatkowo, wprowadzono penalizację działań o charakterze terrorystycznym lub dywersyjnym prowadzonych na zlecenie obcego wywiadu.

Zmiany w polskim Kodeksie karnym mają na celu wypełnienie luk prawnych, które dotychczas istniały. Przykładowo, szpiedzy posiadający przywileje emerytalne stracą je, a za prowadzenie dezinformacji na rzecz obcego wywiadu grozić będzie kara nie mniej niż ośmiu lat więzienia. Nowe przepisy wprowadzają również zakaz fotografowania obiektów o znaczeniu strategicznym oraz dodatkowe uprawnienia dla służb zajmujących się zwalczaniem szpiegostwa i reagowaniem na zagrożenia o charakterze terrorystycznym. Wprowadzono również regulacje dotyczące organizacji pracy służb, stopni służbowych oraz wynagradzania funkcjonariuszy.

 

Źródło: tvmn.pl, TVP Info

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo