Domostawa. W niedzielę odsłonięcie pomnika "Rzeź Wołyńska". Nie chciał go Rzeszów ani Toruń
Pomnik “Rzezi Wołyńskiej” po latach starań i różnych przeciwności losu doczeka się wreszcie odsłonięcia w Domostawie (woj. podkarpackie). Nastąpi to w niedzielę, 14 lipca w 81. rocznicę Rzezi Wołyńskiej.
- Uroczystości rozpoczną się o godz. 11:00. Pierwszym punktem programu jest Msza święta polowa. Po przemówieniach okolicznościowych nastąpi odsłonięcie pomnika.
- W programie wydarzenia jest również apel pamięci. Uroczystości zakończą się złożeniem wieńców i kwiatów pod pomnikiem.
- Pomnik został stworzony przez Andrzeja Pityńskiego, rzeźbiarza z Ulanowa. Monument w 2017 roku został zaprojektowany na zamówienie Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.
- Zobacz także: Manipulacja ambasadora Izraela w Polsce ws. pogromu w Jedwabnem. "Myli pan funkcję ambasadora i propagandysty"
W najbliższą niedzielę w Domostawie odbędą się uroczystości związane z odsłonięciem i poświęceniem pomnika upamiętniającego ofiary ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Rozpoczną się one o godz. 11:00.
Program wydarzenia
Pierwszym punktem programu jest Msza święta polowa. Po przemówieniach okolicznościowych nastąpi odsłonięcie pomnika. W programie wydarzenia jest również apel pamięci. Uroczystości zakończą się złożeniem wieńców i kwiatów pod pomnikiem.
Pomnik został stworzony przez Andrzeja Pityńskiego, rzeźbiarza z Ulanowa. Monument w 2017 roku został zaprojektowany na zamówienie Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Pierwotnie pomnik miał zostać odsłonięty 11 lipca 2018 roku, w 75. rocznicę Rzezi Wołyńskiej, jednak weteranom nie udało się znaleźć dla niego lokalizacji.
Monument zakończył tułaczkę
Ten 14-metrowy pomnik waży 14 ton i ma kształt orła. W środku monumentu znajduje się wycięty krzyż a w nim widły, na który nabite jest dziecko. U jego podstawy znajduje się rodzina stojąca w płomieniach. W górnej części i na skrzydłach orła umieszczone zostały nazwy miejscowości, w których doszło do mordów przez UPA.
Ze względu na nabite na widły dziecko pomnika nie chciały u siebie Jelenia Góra, Stalowa Wola, Rzeszów czy Toruń. Za każdym razem argumentowano, że monument jest zbyt kontrowersyjny.
Źródło: radiomaryja.pl, facebook.com