Wspieraj wolne media

Domostawa. W niedzielę odsłonięcie pomnika "Rzeź Wołyńska". Nie chciał go Rzeszów ani Toruń

37
3
6
Pomnik "Rzeź Wołyńska" Andrzeja Pityńskiego
Pomnik "Rzeź Wołyńska" Andrzeja Pityńskiego / Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Pomnik “Rzezi Wołyńskiej” po latach starań i różnych przeciwności losu doczeka się wreszcie odsłonięcia w Domostawie (woj. podkarpackie). Nastąpi to w niedzielę, 14 lipca w 81. rocznicę Rzezi Wołyńskiej.

  • Uroczystości rozpoczną się o godz. 11:00. Pierwszym punktem programu jest Msza święta polowa. Po przemówieniach okolicznościowych nastąpi odsłonięcie pomnika.
  • W programie wydarzenia jest również apel pamięci. Uroczystości zakończą się złożeniem wieńców i kwiatów pod pomnikiem.
  • Pomnik został stworzony przez Andrzeja Pityńskiego, rzeźbiarza z Ulanowa. Monument w 2017 roku został zaprojektowany na zamówienie Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.
  • Zobacz także: Manipulacja ambasadora Izraela w Polsce ws. pogromu w Jedwabnem. "Myli pan funkcję ambasadora i propagandysty"

W najbliższą niedzielę w Domostawie odbędą się uroczystości związane z odsłonięciem i poświęceniem pomnika upamiętniającego ofiary ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Rozpoczną się one o godz. 11:00. 

Program wydarzenia

Pierwszym punktem programu jest Msza święta polowa. Po przemówieniach okolicznościowych nastąpi odsłonięcie pomnika. W programie wydarzenia jest również apel pamięci. Uroczystości zakończą się złożeniem wieńców i kwiatów pod pomnikiem.

Pomnik został stworzony przez Andrzeja Pityńskiego, rzeźbiarza z Ulanowa. Monument w 2017 roku został zaprojektowany na zamówienie Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Pierwotnie pomnik miał zostać odsłonięty 11 lipca 2018 roku, w 75. rocznicę Rzezi Wołyńskiej, jednak weteranom nie udało się znaleźć dla niego lokalizacji.

Monument zakończył tułaczkę

Ten 14-metrowy pomnik waży 14 ton i ma kształt orła. W środku monumentu znajduje się wycięty krzyż a w nim widły, na który nabite jest dziecko. U jego podstawy znajduje się rodzina stojąca w płomieniach. W górnej części i na skrzydłach orła umieszczone zostały nazwy miejscowości, w których doszło do mordów przez UPA.

Ze względu na nabite na widły dziecko pomnika nie chciały u siebie Jelenia Góra, Stalowa Wola, Rzeszów czy Toruń. Za każdym razem argumentowano, że monument jest zbyt kontrowersyjny.

Źródło: radiomaryja.pl, facebook.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
37
3
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo