Wspieraj wolne media

Dekret zezwalający na deportację Ukraińców z okupowanych terytoriów. Putin podpisał dokument

2
0
1
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Władimir Putin podpisał dekret umożliwiający deportację ludzi z tymczasowo okupowanych terytoriów Ukrainy, którzy nie przyjęli rosyjskiego obywatelstwa.

  • Mieszkańcy samozwańczych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej, a także obwodów chersońskiego i zaporoskiego, którzy nie mają obywatelstwa rosyjskiego, są uznawani za "cudzoziemców" i muszą otrzymać paszport przed 1 lipca 2024 r.
  • W dekrecie Putina znajduje się też zapis dotyczący deportacji osób, które stanową zagrożenie dla "bezpieczeństwa narodowego" Rosji.
  • Dekret nie precyzuje, do jakiego kraju planowana jest deportacja obywateli, którzy nie złożą przysięgi wierności Putinowi.

Dekret zamieszczono na oficjalnym portalu informacji prawnej Federacji Rosyjskiej. Dokument przewiduje, że mieszkańcy samozwańczych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej, a także obwodów chersońskiego i zaporoskiego, którzy nie posiadają obywatelstwa rosyjskiego, są uznawani za "cudzoziemców" i muszą otrzymać paszport przed 1 lipca 2024 r. W przeciwnym razie mogą zostać deportowani.

Deportacja osób, które stanowią zagrożenie dla Rosji

W dekrecie Putina znajduje się też zapis dotyczący deportacji osób, które stanową zagrożenie dla “bezpieczeństwa narodowego” Rosji, popierają gwałtowne zmiany w podstawach ustroju konstytucyjnego Rosji lub wspierają działalność terrorystyczną lub ekstremistyczną.

Dekret nie precyzuje, do jakiego kraju planowana jest deportacja obywateli, którzy nie złożą przysięgi wierności Putinowi, podaje niezależny białoruski portal Nexta.

Zgodnie z dekretem Putina, uważani za "cudzoziemców" są ludzie, którzy: mieszkali na swojej ziemi w czasie przyłączenia tych terytoriów do Rosji; żyli tam wcześniej, ale wyjechali do Rosji; chcieli zachować obywatelstwo Ukrainy i odmówili złożenia przysięgi na wierność Federacji Rosyjskiej. 

Czytaj także: Czy ukraińcy przeprowadzili zamach na Putina? Niemieckie media ujawniają szczegółowy plan. Eksperci podzieleni w tej kwestii

Przesiedlanie rosyjskich obywateli 

Hanna Maliar, wiceminister obrony Ukrainy, powiedziała 26 kwietnia, że Rosja rozpoczęła masowe przesiedlanie swoich obywateli na tymczasowo okupowane terytoria Ukrainy, jednocześnie nadal deportując miejscową ludność pod różnymi pretekstami.

W ten sposób Rosja dąży do zniszczenia ukraińskiej państwowości i tożsamości narodowej społeczeństwa na tymczasowo okupowanych terenach Ukrainy - podkreśliła polityk. 

Zmasowany atak rakietowy na Ukrainę

W piątek wczesnym rankiem w całej Ukrainie ogłoszono alarm lotniczy. Rosjanie zaatakowali różne regiony. W Kijowie zestrzelono 11 rakiet i 2 drony podczas obrony powietrznej.

Według Interfaxu do eksplozji doszło w Dnieprze w środkowo-wschodniej Ukrainie. Rosjanie zaatakowali też Krzemieńczuk i Połtawę w centralnej części kraju oraz Mikołajów na południu.

W Humaniu rakieta uderzyła w blok mieszkalny - 3 osoby zginęły, a 8 zostało rannych. Rosyjskie pociski spadły też na miasto Dniepr w środkowo-wschodniej Ukrainie. W wyniku ataku rakietowego zginęła kobieta i trzyletnie dziecko. Informację tę podał w mediach społecznościowych mer miasta Borys Fiłatow.

Źródło: twitter, wprost.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
2
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo