Wspieraj wolne media

Vadamecum katolika na wybory parlamentarne? Konferencja Episkopatu Polski wskazała na prawa i obowiązki wszystkich wierzących. "Obowiązkiem katolika jest udział w głosowaniu"

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Unsplash

Opowiadanie się po stronie życia, zabieganie o ochronę praw rodziny i zaangażowanie na rzecz pokoju - to niektóre z zasad zawartych w "Vademecum wyborczym katolika" opublikowanym w czwartek przez Radę ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski.

Opowiadanie się po stronie życia, zabieganie o ochronę praw rodziny i zaangażowanie na rzecz pokoju - to niektóre z zasad zawartych w "Vademecum wyborczym katolika" opublikowanym w czwartek przez Radę ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski. W vademecum podkreślono, że udział w wyborach jest obowiązkiem sumienia katolika.

Jest to bowiem dowód podstawowego zaangażowania się na rzecz dobra wspólnego, czyli dobra wszystkich i każdego - wskazano.

Rada ds. Społecznych KEP, odnosząc się do nauki społecznej Kościoła, przypomina w dokumencie podstawowe zasady, jakimi powinien kierować się katolik.

Niniejszym dokumentem chcemy pomóc w podejściu do wyborów, które na różnych poziomach (samorządowym, krajowym, europejskim) będą odbywać się w najbliższych miesiącach - czytamy w vademecum.

Według Rady ds. Społecznych obowiązek wyborczy wymaga odpowiedzialnych decyzji w oparciu o zasady ładu moralnego, który nie pozwala na kompromisy.

Czytaj więcej: Na Powązkach stanął Krzyż Wołyński. "Jasny sygnał dla osób decyzyjnych"

Głosowanie zgodnie z wolnością sumienia

Wśród kwestii, które powinny być uwzględnione podczas podejmowania decyzji, rada wymienia: prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci; prawa rodziny opartej na monogamicznym małżeństwie osób przeciwnej płci; prymat rodziców w wychowaniu dzieci; wolność sumienia i wolność religijną; sprzeciwianie się budowaniu świata bez Boga,  wewnętrzny i zewnętrzny pokój oraz etyczny kształt procesów gospodarczych.

W vademecum zaznaczono, że o ile obowiązkiem katolika jest udział w głosowaniu i oddanie głosu zgodnie z własnym sumieniem, o tyle w sytuacji, gdy społeczeństwo już dokonało demokratycznego wyboru - nawet jeśli jest on sprzeczny z preferencjami głosującego - należy uszanować jego wynik.

Natomiast w sytuacji, gdyby sprawujący władzę ustanawiali niesprawiedliwe prawa lub podejmowali działania sprzeczne z porządkiem moralnym, to rozporządzenia te nie obowiązują w sumieniu.

Sprzeciw katolika względem tak stanowionego prawa wynika jedynie z posłuszeństwa Bogu, a nie z racji politycznych - podkreśliła Rada ds. Społecznych KEP.

Ponadto członkowie rady poprosili o modlitwę w intencji ojczyzny.

Źródło: portalsamorzadowy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo