Na Powązkach stanął Krzyż Wołyński. "Jasny sygnał dla osób decyzyjnych"
17 września, w 84. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę, na Powązkach Wojskowych stanął Krzyż Wołyński. Stowarzyszenie "Wspólnota i Pamięć" zachęca do odwiedzania miejsca i składania zniczy.
- 17 września, w 84. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę, na Powązkach Wojskowych w Warszawie odbył się spacer
- Inicjatywa pt. "Bohaterowie i zbrodniarze. Dwa oblicza Powązek" miała charakter edykacyjny
- Przewodnikiem był felietonista "Do Rzeczy" Leszek Żebrowski, który poprowadził uczestników szlakiem ofiar komunistycznego reżimu, a także ich katów
- Mogli się oni dowiedzieć się o faktach, o których nie mówi się w szkołach
- Zobacz także: Była dziennikarka TV Republika i Trójki dołączyła do redakcji TV Media Narodowe! Będzie prowadziła autorski program publicystyczny. Kalinowski: "Mamy bardzo silny zespół publicystów"
Krzyż Wołyński na Powązkach
Po drodze uczestnicy spaceru złożyli znicze m.in. przy Krzyżu Katyńskim i Symbolicznej Mogile Sybiraków. Na szczególną uwagę zasługuje finał spaceru. Odbył się on w lokalizacji, którą Stowarzyszenie "Wspólnota i Pamięć" proponuje pod budowę Pomnika Ofiar Ludobójstwa Wołyńskiego. W tym miejscu stanął symboliczny Krzyż Wołyński. Uczestnicy spaceru zapalili przed nim biało-czerwone znicze, a delegacje Stowarzyszenia „Wspólnota i Pamięć” oraz środowisk narodowych złożyły okolicznościowe wiązanki.
Na koniec spaceru WiP i @Zebrowski_NSZ szlakiem bohaterów i oprawców spoczywających na Powązkach wraz z @MWszechpolska zatrzymujemy się w miejscu proponowanym lokalizację Pomnika Ofiar Ludobójstwa Wołyńskiego. Krzyż tonący w kwiatach i czerwono-białych zniczach woła o pamięć! pic.twitter.com/JB5akWXSr4
— Stowarzyszenie "Wspólnota i Pamięć" (@WspolnotaPamiec) September 17, 2023
Głos zabrał m.in. ocalały z ludobójstwa, pochodzący z województwa stanisławowskiego Antoni Dąbrowski. Stowarzyszenie zachęca do odwiedzania tego miejsca.
W ten sposób damy jasny sygnał osobom decyzyjnym ws. Powązek Wojskowych, że inicjatywa "Wołyń na Powązki" wciąż trwa. Mamy nadzieję, że wkrótce tymczasowy krzyż zostanie zastąpiony prawdziwie godnym, oficjalnym miejscem pamięci o ofiarach ukraińskiego ludobójstwa na Kresach. Nie spoczniemy, dopóki to się nie dokona!– czytamy.
Jednocześnie Stowarzyszenie prosi o wsparcie darczyńców. Można to zrobić m.in. za sprawą portalu Zrzutka: https://zrzutka.pl/ww3xca. Zachęca także do zakupu książki „Wołyń bez mitów. Kulisy ukraińskiego ludobójstwa na Polakach” z cegiełką na budowę pomnika, o który walczymy. Jest ona dostępna na stronie Wydawnictwa Capital: https://bit.ly/WołynCegielka.
Źródło: dorzeczy.pl