Czy Wielki Piątek powinien być wolny od pracy? W tej sprawie Polacy są zgodni
Projekt ustanowienia Wielkiego Piątku i Wigilii dniami ustawowo wolnymi od pracy trafił do Sejmu w 2018 roku. Przygotowali go posłowie PSL. Teraz wystarczy tylko do niego wrócić.
- Gdy prawie pół Europy ma wolne, w Polsce — kraju, w którym ponad 70 procent obywateli deklaruje, że są katolikami, idziemy do pracy.
- W Wielki Piątek wolne mają Czesi, Niemcy czy Słowacy. W Norwegii wolny jest już nawet czwartek.
- Temat wraca co rok przed świętami: Czy Wielki Piątek powinien być wolny od pracy?
- Zobacz także: Sąd w Częstochowie zadecydował w sprawie tęczowej Matki Boskiej. Zażalenie Bąkiewicza odrzucone
Czy Wielki Piątek powinien być wolny?
Wieli Piątek, dzień Męki Pańskiej, to dla luteranów najważniejsze święto. Dlatego w krajach ewangelickich, m.in. w Niemczech, Portugali, Słowacji, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Dani, Estonii, Finlandii, Hiszpanii czy Holandii, to dzień ustawowo wolny od pracy.
W Polsce tylko w niektórych firmach pracownicy mają tego dnia wolne albo pracują krócej. Ale i u nas pojawiają się już pomysły na wydłużenie kalendarza dni wolnych. Postulują to m.in. związkowcy. Gotowy jest też projekt ustawy, która czeka w sejmowej zamrażarce.
Przypominam - skandalem jest fakt, że Wielki Piątek pozostaje dniem pracy, mimo że w tylu o wiele bardziej zlaicyzowanych krajach jest dniem wolnym. I te gospodarki jakimś dziwnym cudem nie upadają.
A mówimy o drugim najważniejszym dla Chrześcijanina dniu w roku! pic.twitter.com/VgPnGnuRBM — Marcin Kowalski (@M_Kowalski__) March 29, 2024
A co o ustanowieniu Wielkiego Piątku dniem wolnym od pracy sądzą Polacy? Sondaż w tej kwestii na zlecenie tygodnika Wprost wykonała agencja SW Research.
Uczestnicy badania odpowiadali na pytanie: Czy jest Pan/Pani za tym, aby Wielki Piątek był dniem wolnym od pracy?
• 71,2 proc. ankietowanych odpowiedziało TAK,
• 16,4 proc. – NIE,
• 12,4 proc. – nie wiem.
Źródło: igryfino.pl