Czy Ukraina i prezydent Zełenski powinni przeprosić za Wołyń? Polacy zabrali głos. Zobacz najnowszy sondaż
Polaków zapytano, czy Ukraina i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powinni przeprosić za ludobójstwo na Wołyniu. Większość odpowiedziała, że tak.
- To latem 1943 r. Ukraińska Powstańcza Armia oraz okoliczni mieszkańcy narodowości ukraińskiej dokonali okrutnej rzezi.
- Ponad połowa badanych (53,1 proc.) stwierdziła, że Kijów i prezydent Wołodymyr Zełenski powinni przeprosić Polskę za zbrodnię wołyńską.
- 36,2 proc. ankietowanych stwierdziło, że przeprosiny ze strony Ukraińców nie muszą albo nie powinny nawet paść.
- Zobacz także: Apel do Trzaskowskiego. Chodzi o pomnik ofiar rzezi wołyńskiej na Powązkach. "Ponad politycznymi podziałami"
80 lat temu od 11 do 12 lipca 1943 ukraińscy naziści z Ukraińskiej Powstańczej Armii zaatakowali 150 miejscowości (powiatu włodzimierskiego, horochowskiego, kowelskiego oraz łuckiego) w celu wymordowania polskiej ludności. W ramach czystek etnicznych ukraińscy naziści od 1943 do 1945 na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej wymordowali ponad 100 tys. Polaków. W ramach odwetu Polacy zlikwidowali 10 tys. Ukraińców.
Polacy zabrali głos ws. przeprosin za Wołyń
W najnowszym sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski zapytano Polaków o podejście Ukrainy do ludobójstwa na Wołyniu. Pytanie brzmiało: Czy Pana/Pani zdaniem Ukraina i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powinni przeprosić Polskę za zbrodnię wołyńską?
Okazuje się, że ponad połowa badanych (53,1 proc.) stwierdziła, że Kijów i prezydent Wołodymyr Zełenski powinni przeprosić Polskę za zbrodnię wołyńską. 34,2 proc. wybrało odpowiedź “Zdecydowanie tak”, a 18,9 proc. “Raczej tak”.
36,2 proc. ankietowanych stwierdziło, że przeprosiny ze strony Ukraińców nie muszą albo nie powinny nawet paść. 16,9 proc. było “zdecydowanych” w tej kwestii, 19,3 proc. wybrało opcję “Raczej nie”.
Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono metodą CAWI & CATI 50/50 w dniach 7-9 lipca 2023 roku na reprezentatywnej grupie tysiąca dorosłych Polaków.
Oddanie hołdu ofiarom rzezi wołyńskiej przez polskie władze
W piątek szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki przybył na Ukrainę. Premier oddał hołd pamięci ofiarom Rzezi Wołyńskiej w nieistniejącej wsi Ostrówki, której mieszkańcy wymordowani zostali przez oddziały UPA .
Z kolei w niedzielę 9 lipca prezydenci Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski wzięli udział w nabożeństwie ekumenicznym w Katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w ukraińskim Łucku. Po modlitwie złożyli znicze przed ołtarzem, oddając hołd polskim ofiarom rzezi wołyńskiej.
Źródło: wp.pl