Unijna polityka klimatyczna i nowe podatki. Bruksela chce coraz więcej władzy? Czarnecki: "Decyzje Komisji Europejskiej wprowadzą nas w wieloletnie długi"
W wywiadzie dla "DoRzeczy" europoseł Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki skrytykował politykę klimatyczną Unii Europejskiej, a także sposoby finansowania transformacji energetycznej. Nowe podatki unijne są jego zdaniem zagrożeniem dla polskiej suwerenności.
- Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki skrytykował politykę klimatyczną Unii Europejskiej.
- Polityk ostrzegał przed nowymi podatkami unijnymi.
- Jak zaznaczył europoseł, stanowią one zagrożenie dla polskiej suwerenności.
- Zobacz także: Stockinger zapewnił, że Tusk nie pojawi się w "Pytaniu na Śniadanie". Kilka dni później odwiedził kancelarię premiera
W wywiadzie dla "DoRzeczy" europoseł Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki skrytykował politykę klimatyczną Unii Europejskiej, a także sposoby finansowania transformacji energetycznej.
Ryszard Czarnecki: Mam nadzieję, że pani przewodnicząca KE będzie trzymana z dala od pieniędzy europejskiego podatnika. Traktuje trochę ten wpis i to, co mówi, z pewnym dystansem. Gdy Ursula von der Leyen zabiera głos w sprawach finansowych, to zwykle tylko mówi, a nie zapowiada czegoś, co się będzie działo. Przykładem mogą być pieniądze dla Ukrainy, gdzie w odstępie dwóch tygodni była dwa razy w Kijowie, a za drugim razem obiecywała te same pieniądze, co podczas pierwszej wizyty, chociaż nie zrealizowała ani jednego euro - zaznaczył europoseł z Prawa i Sprawiedliwości.
Ponadto stwierdził, że nowe podatki unijne - przyjęte między innymi przez byłego Premiera Mateusza Morawieckiego - są przerzuceniem odpowiedzialności finansowej na kraje członkowskie.Istnieje również zagrożenie w postaci centralizacji władzy w Brukseli.
To jest sprytne przerzucenie piłki finansowej na kort podatnika polskiego, francuskiego czy duńskiego. Typowe dla eurobiurokracji. Poza tym aspektem, że jest to działanie przeciwko obywatelom UE, jest to zapowiedź wprowadzenia podatków na szczeblu europejskim, a to będzie kolejny istotny krok do budowania jednego euro-państwa - wyjaśnił Ryszard Czarnecki.
Mamy tu aspekt ustrojowy, zagrażający suwerenności naszego państwa - podkreślił polityk.
Rada Unii Europejskiej zatwierdziła nowe normy emisji dwutlenku węgla
Rada Unii Europejskiej przyjęła rozporządzenie zaostrzające dotychczasowe przepisy w zakresie rygorystycznych norm emisji dwutlenku węgla. Obowiązek redukcji obowiązuje niemal wszystkie nowe pojazdy ciężkie, które mają certyfikowaną wartość emisji dwutlenku węgla, w tym mniejsze ciężarówki, autobusy miejskie, autokary i przyczepy.
Europoseł Adam Bielan skrytykował to rozwiązanie. Zapowiedział on również blokadę tego rozporządzenia przez Prawo i Sprawiedliwości.
Kolejny cios w branżę transportową. Rada Unii Europejskiej zatwierdziła nowe, rygorystyczne normy emisji CO2 dla samochodów ciężkich oraz zeroemisyjność autobusów miejskich od 2035 roku. To rozwiązanie to kryzys branży transportowej, wzrost cen towarów, problemy z zaopatrzeniem oraz wzrost cen biletów autobusów miejskich. Byliśmy przeciwni tym rozwiązaniom w Parlamencie Europejskim. Zrobimy wszystko, żeby w kolejnej kadencji te rozwiązanie zablokować. Dlatego prosimy Państwa o głos na listę Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego 9 czerwca – zaznaczył Adam Bielan.
Źródło: dorzeczy.pl