Lekarze alarmują - coraz więcej przypadków boreliozy. Łagodna zima sprzyja atakom kleszczy. Co to za choroba? Jakie są pierwsze objawy boreliozy?
W pierwszym kwartale tego roku odnotowano trzykrotnie więcej przypadków boreliozy, niż w tym samym okresie w ubiegłym roku. Tę nieprzyjemną i niebezpieczną chorobę przenoszą kleszcze. Warto w okresie wiosenno-letnim sprawdzać swoje ciało po powrocie z lasu lub łąki. Jakie są pierwsze objawy boreliozy? Na to i inne pytania postaramy się odpowiedzieć.
- Tegoroczna łagodny przebieg zimy spowodował wzrost przypadków zachorowania na boreliozę.
- Choroba ta przenoszona jest za pomocą kleszczy, które zakażają ludzi i zwierzęta poprzez niezauważalne ukąszenie.
- Jak usunąć kleszcza w przypadku jego wykrycia i jakie są pierwsze objawy boreliozy? Warto zapoznać się z treścią materiału.
Eksperci zgodnie twierdzą, że pajęczakom sprzyjają łagodne zimy. Co więcej, kleszcze uaktywniają się już przy pięciu stopniach powyżej zera.
Kleszcze w tym roku są aktywniejsze, jest ich więcej. Sprzyjała temu dość łagodna zima, która nie ograniczyła populacji. Te małe pajęczaki są dla nas leśników i osób, które często bywają w lesie, dosyć dokuczliwe - poinformował Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce.
Borelioza - co to za choroba
Według szacunkowych danych, na terenie Polski żyje ok. 21 gatunków kleszczy, a zakażenie jest najczęściej przenoszone przez kleszcza pospolitego. Kleszcze żywią się krwią ludzką i zwierzęcą, a zakażenie odbywa się poprzez bezpośredni kontakt.
Boreliozę powoduje zakażenie krętkami Borrelia burgdorferi przenoszonymi przez kleszcze. Można je spotkać najczęściej w lasach, zwłaszcza liściastych i mieszanych, często na granicy z łąkami oraz na obszarach podmokłych, porośniętych krzewami i trawami. Obecne są jednak również w miastach, np. w parkach, na skwerach i w ogródkach działkowych.
Samo ukłucie jest bardzo często niezauważane. Dzieje się tak, ponieważ ślina kleszczy zawiera substancje znieczulające. Większość ludzi orientuje się, że dopiero po kilku godzinach, np. podczas wieczornej kąpieli.
Borelioza to inaczej krętkowica kleszczowa zwana też chorobą z Lyme lub boreliozą z Lyme to wieloukładowa choroba zakaźna, będąca skutkiem ukłucia kleszcza i zarażenia bakteriami z grupy krętków Borrelia burgdorferi.
Jakie są pierwsze objawy boreliozy?
Kleszcze coraz częściej są zainfekowane czy to pałeczkami boreliozy, czy też wirusem wywołującym kleszczowe zapalenie mózgu.
Klasycznym objawem boreliozy jest rumień, który może pojawić się w miejscu ugryzienia przez kleszcza. Jest to jednak zwodnicze, bo nie w każdym przypadku ten rumień się pojawi. Natomiast po kilku dniach, a nawet tygodniach mogą wystąpić objawy grypopodobne, takie jak gorączka, bóle głowy i mięśni. Po długim czasie mogą pojawić się bóle kostno-stawowe, przypominające stan zapalny stawów i choroby reumatologiczne. To również mogą być objawy boreliozy.
Kleszczowe zapalenie mózgu
Kleszcze mogą przenosić również wirusa powodującego inną, dużo groźniejszą chorobę - kleszczowe zapalenie mózgu. Można się przed tym ochronić. Lekarze apelują, żeby się zaszczepić.
Kleszczowe zapalenie mózgu to zapalenie nerwów, które w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci, a jeżeli człowiek przeżyje tę chorobę, pozostawia ona trwałe ślady neurologiczne i psychiatryczne - ostrzega Jerzy Staszczyk.
Trzeba się szczepić, zwłaszcza w grupie ryzyka - doda konsultant ds. epidemiologii w woj. świętokrzyskim.
Szczepienia przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu
W grupie ryzyka są m.in. pracownicy Lasów Państwowych i zieleni miejskiej. To oni w szczególności powinni zaszczepić się przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu.
Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to szczepienie na całe życie. W pierwszym okresie należy przyjąć trzy dawki szczepionki w odstępach czasowych. Między pierwszą a drugą dawką muszą minąć trzy miesiące, między drugą a trzecią - sześć miesięcy. Osoby, które przyjęły zestaw szczepionek, muszą się szczepić średnio co trzy lata.
Jak usunąć kleszcza?
W wydzielinie kleszcza są też substancje przeciwkrzepliwe, co ułatwia mu żerowanie, które trwa nie kilka chwil, jak w przypadku komarów, ale wiele godzin. Chorobotwórcze bakterie też potrzebują czasu, by przeniknąć do śliny kleszcza, z którą przedostają się do organizmu jego żywiciela.
Specjaliści podkreślają, że nawet jeśli kleszcz był nosicielem boreliozy, to usunięcie go ze skóry w ciągu 12 godzin chroni przed zakażeniem, dlatego tak ważne jest jak najszybsze usunięcie kleszcza. Jeśli nie ma powodu, by zrobił to lekarz (na przykład dlatego, że kleszcz tkwi bardzo głęboko w skórze), warto spróbować zrobić to samemu lub przy pomocy bliskiej osoby.
W żadnym wypadku nie należy odwoływać się do dawnych, ludowych sposobów. A to znaczy: nie nakładać na kleszcza grubej warstwy tłuszczu. Kleszcz, dusząc się pod nim, mógłby zwymiotować zawartość swoich dróg pokarmowych wprost do naszego ciała, a to sprzyjałoby zakażeniu. Nie wolno też kleszczem kręcić, wyciskać go czy smarować benzyną. Wystarczy pęseta lub specjalne urządzenie dostępne w aptekach i środek odkażający.
Źródło: polsatnews.pl, medicover.pl, heydoc.pl