Coraz mniej Polaków obawia się wojny w Polsce. Poczucie bezpieczeństwa rośnie
Ponad połowa ankietowanych Polaków nie obawia się, że trwająca w Ukrainie wojna przeniesie się do naszego kraju - wynika z najnowszego sondażu. W porównaniu z sondażami przeprowadzonymi w 2022 roku oraz roku ubiegłym poczucie bezpieczeństwa Polek i Polaków zwiększyło się.
- Odpowiedzi wskazują, iż Polacy nie obawiają się konfliktu na terenie swojej ojczyzny. Odmiennego zdania jest 27,3 proc. badanych.
- "Rzeczpospolita" porównała wyniki najnowszego sondażu z badaniem przeprowadzonym w ostatnich dwóch latach.
- W porównaniu z poprzednimi badaniami wśród Polaków widoczna jest zmiana nastrojów.
- Zobacz także: Czerwony Front chce nauczać młodych komunistów. Organizuje szkołę majową poświęconą Leninowi. Internauci domagają się delegalizacji tej organizacji
Wzrasta spokój wśród Polaków
Polacy zostali zapytani "Czy Pana/Pani zdaniem wojna na Ukrainie przeniesie się na terytorium Polski?". Jak czytamy, 27,3 proc. ankietowanych obawia się, że wojna przeniesie się do naszego kraju. Innego zdania jest 53,6 proc. 19,1 proc. nie ma zdania. W sondażu IBRiS wykonanym dla "Rzeczpospolitej" takie obawy wyraziło 34 proc. ankietowanych kobiet, 39 proc. osób po siedemdziesiątce oraz 37 proc. mieszkańców wsi. J
To głównie osoby z wykształceniem podstawowym - 45 proc., wierzący i praktykujący - 44 proc., które nie identyfikują się z tradycyjnym podziałem sceny politycznej na lewicę, centrum i prawicę (43 proc.) - wskazano w badaniu.
Uwzględniono ponadto, iż ta grupa ankietowanych swoją wiedzę o sytuacji na świecie czerpie głownie z telewizji Republika (35 proc.), a w minionych wyborach parlamentarnych stawiali oni głównie na Prawo i Sprawiedliwość - 35 proc.
Z kolei obaw przed tym, że wojna za naszą wschodnią granicą przeniesie się na terytorium Polski nie widzi 72 proc. ankietowanych mężczyzn. W grupie tej dominują także mieszkańcy średnich miast (64 proc.), 60 proc. osób z dwójką dzieci w wieku szkolnym, osoby z wykształceniem średnim (61 proc.), deklarujący poglądy lewicowe (62 proc). Ci badani swój pogląd na temat sytuacji na świecie czerpią głównie z "Faktów" TVN (66 proc.), natomiast w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych oddali swój głos na Koalicję Obywatelską (74 proc.).
"Rzeczpospolita" porównała wyniki sondażu z badaniem przeprowadzonym przez IBRiS w marcu 2022 roku a także w lutym 2023 roku. Jak się okazuje, poczucie bezpieczeństwa Polaków poprawiło się. W badaniu przeprowadzonym niemal zaraz po wybuchu wojny w Ukrainie 45 proc. badanych zakładało, że wojna ta nie przeniesie się na terytorium Polski, natomiast przeciwnego zdania było 34 proc. ankietowanych. Co piąty badany nie miał zdania. Z sondażu przeprowadzonego w zeszłym roku wynikało zaś, że co trzeci respondent (32,4 proc.) obawiał się, że wojna w Ukrainie obejmie Polskę. 61,7 proc. wykluczało taki scenariusz. Nie miało zdania 5,9 proc. badanych.
Sondaż został przeprowadzony przez IBRIS na zlecenie "Rzeczpospolitej" metodą CATI na 1000 osobowej grupie badanych w dniach 6-7 kwietnia 2024 roku.
Źródło: interia.pl