Co zrobić z nadmiarem jedzenia po świętach? Podziel się z innymi i zostaw produkty w lodówkach społecznych
Okresy świąteczne sprzyjają marnowaniu jedzenia, dlatego też w miastach w Polsce funkcjonują lodówki społeczne, zwane także jadłodzielniami, w których można zostawić świeżą żywność dla innych.
- W Łodzi działa już 20 lodówek społecznych, w których można podzielić się z potrzebującymi jedzeniem oraz potrawami ze świątecznych stołów.
- Takie lodówki funkcjonują też na terenie Swarzędza (woj. wielkopolskie), w Rybniku (woj. śląskie) i w okolicach czy w Radomsku (woj. łódzkie).
- Federacja Polskich Banków Żywności w raporcie z 2023 r. podała, że do marnowania żywności w domach przyznaje się 56 proc. Polaków.
- Zobacz także: Prezent na święta Bożego Narodzenia? Nawalny odnaleziony po 20 dniach poszukiwań. Lidera rosyjskiej opozycji nie opuszcza dobry humor
Święta powoli zbliżają się do końca, ale w wielu domach lodówki wciąż są przepełnione. Co roku popełniamy ten sam błąd, gotując zbyt dużo jedzenia, aby przeciwdziałać marnowaniu żywności, warto skorzystać z innowacyjnych rozwiązań, takich jak społeczne lodówki, które dostępne są na terenie całego kraju.
20 lodówek społecznych w Łodzi
W Łodzi działa już 20 lodówek społecznych, w których można podzielić się z potrzebującymi jedzeniem oraz potrawami ze świątecznych stołów. Nową uruchomiono przed świętami Bożego Narodzenia na osiedlu Widzew, przy ul. Chmielowskiego 37/39.
Najważniejszą zasadą korzystania z lodówek społecznych jest to, żeby wkładać do niej to co sami chcielibyśmy zjeść, czyli produkty nie zepsute oraz bezalkoholowe - powiedział Piotr Kowalski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi.
Takie lodówki funkcjonują też na terenie Swarzędza (woj. wielkopolskie), w Rybniku (woj. śląskie) i w okolicach czy w Radomsku (woj. łódzkie).
Czytaj także: Franciszek w orędziu "Urbi et orbi": Oni są małymi Jezusami dnia dzisiejszego
Marnowanie jedzenia w polskich domach
Federacja Polskich Banków Żywności w raporcie z 2023 r. podała, że do marnowania żywności w domach przyznaje się 56 proc. Polaków.
W naszym kraju każdego roku marnuje się 4,8 mln ton produktów spożywczych, przy czym to właśnie konsumenci odpowiadają za 60 proc. wyrzucanego jedzenia. Jednocześnie - jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego - ponad 1,5 mln Polaków żyje poniżej progu ubóstwa.
Źródło: tvn24.pl, radomsko.naszemiasto.pl, radiomaryja.pl