Rada Polityki Pieniężnej podjęła ważną decyzję. Już wiadomo co ze stopami procentowymi. Przyjęto konsensu rynkowy
Rada Polityki Pieniężnej podjęła we wtorek ważną decyzję w sprawie stóp procentowych. Konsensus rynkowy wskazywał, że stopy powinny pozostać na obecnym poziomie.
- Rada Polityki Pieniężnej podjęła we wtorek decyzję odnośnie wysokości stópy referencyjnej i stóp procentowych.
- Obecny konsensus rynkowy wskazywał decydentom z Narodowego Banku Polskiego na pozostawienie ich na dotychczasowym poziomie.
- Warto zaznaczyć również, że tendencja spadkowa inflacji będzie postępowała, ale jej wpływ będzie niewielki.
- Zobacz także: Wysadzona zapora w Nowej Kachowce. Rosjanie i Ukraińcy wzajemnie obarczają się winą
Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopę referencyjną na poziomie 6,75 proc. Konsensus rynkowy przewidywał pozostawienie stóp procentowych na obecnym poziomie.
Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie: stopa referencyjna 6,75 proc. w skali rocznej; stopa lombardowa 7,25 proc. w skali rocznej; stopa depozytowa 6,25 proc. w skali rocznej; stopa redyskonta weksli 6,80 proc. w skali rocznej; stopa dyskontowa weksli 6,85 proc. w skali rocznej - czytamy w komunikacie Rady Polityki Pieniężnej.
RPP podwyższała stopy procentowe od października 2021 r. (z poziomu 0,1 proc.) do września 2022 r. W kolejnych miesiącach utrzymywała parametry polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie.
Spadek inflacji
Rada Polityki Pieniężnej ocenia, że należy oczekiwać, że po niewielkim spadku w kwietniu – w maju istotnie obniżyła się inflacja bazowa; jednocześnie podtrzymuje, że powrót inflacji konsumenckiej do celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego będzie następował stopniowo, wynika z komunikatu po posiedzeniu Rady. RPP ocenia, że osłabienie koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki wraz ze spadkiem cen surowców będzie nadal wpływać ograniczająco na globalną inflację, co będzie w dalszym ciągu oddziaływać również w kierunku niższej dynamiki cen w Polsce.
Według szybkiego szacunku GUS inflacja CPI w maju 2023 r. obniżyła się do 13% r/r wobec 14,7% r/r w kwietniu br. Do niższej inflacji w ujęciu rok do roku przyczynił się spadek rocznej dynamiki zarówno cen energii oraz – w mniejszym stopniu – żywności i napojów bezalkoholowych, jak i części pozostałych kategorii dóbr. Uwzględniając dane GUS, należy oczekiwać, że – po niewielkim spadku w kwietniu – w maju istotnie obniżyła się inflacja bazowa. Jednocześnie na poziom rocznego wskaźnika inflacji – pomimo osłabionej dynamiki popytu – wciąż oddziaływało przenoszenie na ceny dóbr konsumpcyjnych istotnego wzrostu kosztów, związanego z wcześniejszym silnym wzrostem cen surowców na rynkach światowych i zaburzeniami w globalnych łańcuchach dostaw - wyjaśniono w komunikacie.
W komunikacie podkreślono, że w dalszym ciągu obniżają się ceny surowców oraz inflacja PPI, co sygnalizuje dalsze osłabianie się zewnętrznych szoków podażowych. Wraz z niższą dynamiką aktywności gospodarczej będzie to oddziaływać w kierunku obniżenia krajowej dynamiki cen dóbr konsumpcyjnych w kolejnych kwartałach.
Źródło: dorzeczy.pl