Wspieraj wolne media

Co ze spółdzielczą rewolucją? 2023 r. to najmniejsza liczba ukończonych mieszkań spółdzielczych

2
0
1
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Albert Zawada

W minionym roku rozpoczęto najmniej mieszkań spółdzielczych od dekad. "Od stycznia do maja: 0 mieszkań spółdzielczych z pozwoleniem na budowę" - napisał analityk.

  • Analityk Andrzej Prajsnar: Miała być spółdzielcza rewolucja. Tymczasem od stycznia do maja: 0 mieszkań spółdzielczych z pozwoleniem na budowę (w całej Polsce!). To pierwsza taka sytuacja od dekad.
  • Wykres udostępniony przez analityka pokazuje, jak w latach 1991 - 2023 zmieniała się liczba mieszkań spółdzielczych oddawanych do użytku.
  • Rok 2023 przyniósł najmniejszą liczbę ukończonych mieszkań spółdzielczych (1006) od początku transformacji ustrojowej.
  • Zobacz także: "Wyborcza" krytykuje sposób zatrzymania Romanowskiego. "Najgorszy styl znany z czasów pierwszych rządów PiS"

“Chcieliśmy jak najlepiej, a wyszło jak zawsze”. Miała być spółdzielcza rewolucja. Tymczasem od stycznia do maja: 0 mieszkań spółdzielczych z pozwoleniem na budowę (w całej Polsce!). To pierwsza taka sytuacja od dekad - napisał na platformie X Andrzej Prajsnar, analityk i dziennikarz ekonomiczny.

Kolejny negatywny rekord

Wykres udostępniony przez analityka pokazuje, jak w latach 1991 - 2023 zmieniała się liczba mieszkań spółdzielczych oddawanych do użytku. Rok 2023 przyniósł najmniejszą liczbę ukończonych mieszkań spółdzielczych (1006) od początku transformacji ustrojowej, a rok 2010 był ostatnim, w którym liczba oddanych do użytku mieszkań spółdzielczych przekroczyła 5000.

Ekspert odniósł się wcześniej do zapewnień rządu z 2017 r., dotyczących “rewolucji spółdzielczej”. Spółdzielnie mieszkaniowe miały uczestniczyć w programie Mieszkanie plus.

Czytaj także: Bon energetyczny zostanie przedłużony na 2025 rok? Jest zapowiedź Minister Klimatu i Środowiska

Inwestycyjna zapaść spółdzielni

Krajowe spółdzielnie po 2000 r. przegrały konkurencję z deweloperami, a kolejnym ciosem było dla nich “obcięcie” korzystnych kredytów udzielanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Ich rola zmniejszyła się też przez spadek liczby lokali posiadanych przez te instytucje.

Źródło: x.com, tvp.info

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
2
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo