Co stanie się z Telewizją Polską po zmianie władzy? Rada Mediów Narodowych ostrzega opozycję. Czabański: "Próba podważenia ustaw, będzie podważaniem Konstytucji"
Rada Mediów Narodowych przygotowała projekt oświadczenia w obronie TVP i Polskiego Radia, w którym przestrzega liderów opozycji przed wprowadzeniem bezprawia w Polsce.
- Rada Mediów Narodowych obawia się tzw, czystek, gdy już opozycja liberalno-lewicowa dojdzie do władzy.
- Prezes Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański przedstawił specjalny projekt.
- Rada podkreśliła, że wszelkie zmiany w mediach publicznych mogą być dokonywane wyłącznie przez ustawy.
- Zobacz także: Na Ukrainie odnaleziono zbiorowy grób z ciałami zamordowanych Polaków
Jak wynika z informacji Interii, na piątkowym posiedzeniu Rady Mediów Narodowych pojawił się pomysł, by RMN wydała specjalne oświadczenie w obronie mediów publicznych i ich pracowników. Sprawa ma związek z zapowiedziami polityków opozycji dotyczącymi przeprowadzenia radykalnych zmian w Telewizji Polskiej i Polskim Radiu po zmianie władzy.
W projekcie oświadczenia podkreślono, że jakiekolwiek zmiany w mediach publicznych mogą nastąpić jedynie na drodze ustaw przyjętych łącznie przez Sejm, Senat i Prezydenta, czyli w procedurze zapisanej w Konstytucji.
Próba podważenia ustaw np. przez uchylenie uchwał o powołaniu członków KRRiT i RMN, którzy mają ustawowo gwarantowaną sześcioletnią kadencję, w drodze likwidacji spółek mediów publicznych lub jakimkolwiek innym sposobem, omijającym tryb ustawowy, będzie złamaniem prawa i Konstytucji - czytamy w projekcie przedstawionym przez prezesa Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego.
Czytaj więcej:
Opozycja dokona czystki w mediach publicznych?
Według autorów oświadczenia, już sama zapowiedź postawienia w stan likwidacji mediów publicznych jest działaniem na szkodę polskiej kultury i racji stanu.
Będziemy bronić mediów publicznych i ich pracowników przed zapowiadanymi przez opozycję działaniami łamiącymi prawo - czytamy dalej.
Rada ostrzega także, że winni łamania prawa prędzej czy później poniosą surowe konsekwencje swoich czynów.
Rada Mediów Narodowych została powołana w 2016 r. Powołuje i odwołuje zarządy i rady nadzorcze, w tym także prezesów, TVP, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej. Pełni także funkcję doradczą w zarządzaniu mediami publicznymi.
RMN składa się z pięciu członków. Trzech wybiera Sejm, dwóch wskazuje prezydent. Ich kadencja trwa sześć lat. Obecnie PiS ma w niej trzech przedstawicieli, a opozycja dwóch.
Źródło: dorzeczy.pl, interia.pl