Co dalej z Redutą Ordona? Wniosek o rozstrzygniecie sporu trafił do sądu
Przypomnijmy, po latach społecznej walki w roku 2016 udało się wpisać Redutę Ordona jako miejsce pamięci oraz miejsce spoczynku poległych do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego.
- Według urzędniczki przed wydaniem decyzji przez WKZ doszło do spotkania ws. Reduty Konserwatora z ministrem
- Później pojawiły się informacje prasowe w której Gliński informował o rozstrzygnięciu pomimo, że sprawa jest w toku
- Przypomnijmy, po latach społecznej walki w roku 2016 udało się wpisać Redutę Ordona jako miejsce pamięci oraz misce spoczynku poległych do rejestru zabytków
- Zobacz także: Ukraiński minister odpowiada na polskie embargo zboża. Beata Szydło: Impertynenckie zachowanie
Do Naczelnego Sądu Administracyjnego trafił wniosek o rozstrzygniecie sporu kompetencyjnego dotyczącego likwidacji miejsca pamięci, cmentarza wojennego Reduty Ordona w Warszawie. Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał decyzję o ekshumacji grobów mimo, iż jest to kompetencja Prezesa IPN.
Z informacji medialnych wynika, że szef MKiDN Piotr Gliński - nr 1 na liście PiSu w Warszawie miał w zamiarze utrzymać decyzję w mocy, "oczyścić" teren z grobów wojennych, tym samy zezwalając na zabudowę developerską terenu, zgodnie z zapisami nadal obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru.
Zdążyć zrobić dobrze deweloperowi przed wyborami.
Dziś do NSA trafił wniosek o rozstrzygniecie sporu kompetencyjnego dotyczącego likwidacji miejsca pamięci, cmentarza wojennego Reduty Ordona w Warszawie. WKZ wydał decyzję o ekshumacji grobów, a jest to kompetencja Prezesa IPN. pic.twitter.com/zZZ8YlOIyU — Sebastian Tyszuk (@Stysz) September 18, 2023
Dodam, że po latach społecznej walki w roku 2016 udało się wpisać Redutę Ordona jako miejsce pamięci oraz misce spoczynku poległych do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego.
Przyszedł jednak PiS a jak wiemy to władza bardzo elastyczna w każdym obszarze. — Sebastian Tyszuk (@Stysz) September 18, 2023
Wniosek do NSA złożyła Fundacja na Rzecz Ochrony Krajobrazu Kulturowego. Organizacja wnioskuje, aby do czasu rozstrzygnięcia sporu kompetencyjnego wstrzymano decyzję WKZ.
Pozwoli to na likwidację przesłanki uniemożliwiającej ( zgodnie ekspertyzą NID) zabudowę terenu. Czyli zgodnie z zapisami mpzp, budowę osiedla mieszkaniowego.
Bezprawny poza kompetencyjny tryb wydania decyzji z naruszeniem prawa stron do czynnego uczestnictwa w postępowaniu. — Sebastian Tyszuk (@Stysz) September 19, 2023
Źródło: twitter