Co dalej z Redutą Ordona? Wniosek o rozstrzygniecie sporu trafił do sądu

0
0
1
Teren Reduty nr 54 potocznie zwaną Redutą Ordona. Symboliczny pomnik – grób żołnierzy polskich i rosyjskich
Teren Reduty nr 54 potocznie zwaną Redutą Ordona. Symboliczny pomnik – grób żołnierzy polskich i rosyjskich / Fot. PAP/M. Obara

Przypomnijmy, po latach społecznej walki w roku 2016 udało się wpisać Redutę Ordona jako miejsce pamięci oraz miejsce spoczynku poległych do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego.

  • Według urzędniczki przed wydaniem decyzji przez WKZ doszło do spotkania ws. Reduty Konserwatora z ministrem
  • Później pojawiły się informacje prasowe w której Gliński informował o rozstrzygnięciu pomimo, że sprawa jest w toku
  • Przypomnijmy, po latach społecznej walki w roku 2016 udało się wpisać Redutę Ordona jako miejsce pamięci oraz misce spoczynku poległych do rejestru zabytków
  • Zobacz także: Ukraiński minister odpowiada na polskie embargo zboża. Beata Szydło: Impertynenckie zachowanie

Do Naczelnego Sądu Administracyjnego trafił wniosek o rozstrzygniecie sporu kompetencyjnego dotyczącego likwidacji miejsca pamięci, cmentarza wojennego Reduty Ordona w Warszawie. Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał decyzję o ekshumacji grobów mimo, iż jest to kompetencja Prezesa IPN.

Z informacji medialnych wynika, że szef MKiDN Piotr Gliński - nr 1 na liście PiSu w Warszawie miał w zamiarze utrzymać decyzję w mocy, "oczyścić" teren z grobów wojennych, tym samy zezwalając na zabudowę developerską terenu, zgodnie z zapisami nadal obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru.

Wniosek do NSA złożyła Fundacja na Rzecz Ochrony Krajobrazu Kulturowego. Organizacja wnioskuje, aby do czasu rozstrzygnięcia sporu kompetencyjnego wstrzymano decyzję WKZ.

Źródło: twitter

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo