Cieplucha: Wyroki TK są ostateczne i nie do podważenia. Trzeba by było zmienić konstytucję
Dzisiaj nie ma możliwości, żeby podważyć rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Trzeba by było zmienić konstytucję - powiedział wiceminister sprawiedliwości Piotr Cieplucha.
- Cieplucha: Słyszymy zapowiedzi polityków totalnej (jeszcze) opozycji, że będą dążyć do tego, żeby podważać status sędziów, którzy w ciągu ostatnich lat zaczęli pełnić swoje funkcje. (…) To jest 1/3 środowiska sędziowskiego.
- Zaznaczył, że “wyroki TK są ostateczne i są nie do podważenia zarówno w kwestii badania tego, czy jakiś przepis jest zgodny z konstytucją, jak i w materii interpretowania przepisów ustawy zasadniczej”.
- Dodał, że nie ma możliwości podważenia czy obalenia wyroku TK.
- Zobacz także: Bruksela traci cierpliwość? Polska może zostać ukarana za protest przewoźników na granicy
Prawo i Sprawiedliwość nie miało dobrego startu, dotychczasowa opozycja odrzuciła kandydaturę Elżbiety Witek na wicemarszałka Sejmu, Marek Pęk natomiast nie uzyskał większości głosów wymaganej do objęcia stanowiska wicemarszałka Senatu. Co więcej, partia nie ma swojego przedstawiciela w Krajowej Radzie Sądownictwa.
Słyszymy zapowiedzi polityków totalnej (jeszcze) opozycji, że będą dążyć do tego, żeby podważać status sędziów, którzy w ciągu ostatnich lat zaczęli pełnić swoje funkcje. (…) To jest 1/3 środowiska sędziowskiego - powiedział na antenie Radia Maryja Piotr Cieplucha, wiceminister sprawiedliwości.
Polityk zaznaczył, że sędziowie z lat 50. przechodzą na emeryturę, natomiast nowi “weszli w ciągu ostatnich lat w miejsce luki pokoleniowej, która się wytworzyła”.
Cieplucha: Sprawy o odszkodowanie mogą być unieważniane
Jeżeli politycy totalnej opozycji doprowadzą do tego, że jakimś cudem uda się podważyć status sędziów, którzy w ciągu ostatnich ośmiu lat zostali powołani, to dojdzie do sytuacji, że np. sprawy o odszkodowanie mogą być unieważniane - stwierdził wiceminister sprawiedliwości.
Zapis o unieważnieniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku w sprawie aborcji znalazł się w zapisach umowy koalicyjnej KO, Trzeciej Drogi i Lewicy.
Czytaj także: Morawiecki: Koalicja zarówno z Konfederacją, jak i z Trzecią Drogą
“Wyroki TK są ostateczne”
Cieplucha zaznaczył, że “wyroki TK są ostateczne i są nie do podważenia zarówno w kwestii badania tego, czy jakiś przepis jest zgodny z konstytucją, jak i w materii interpretowania przepisów ustawy zasadniczej”.
Dzisiaj nie ma możliwości, żeby podważyć rozstrzygnięcie Trybunału. Trzeba by było zmienić konstytucję. Wątpię, żeby ugrupowania, które tworzą dzisiejszą opozycję, były w stanie stworzyć taką większość, żeby zmienić konstytucję w Polsce. Nie ma możliwości podważenia czy obalenia wyroku TK. Taka możliwość była pod rządami Małej Konstytucji, która obowiązywała na początku lat 90-tych. Trybunał ma to do siebie, że jest konsekwentny - stwierdził polityk na antenie radia.
Kim KO obsadzi Trybunał Stanu?
We wtorek Sejm ma powołać Trybunał Stanu, trwa zbieranie kandydatur na członków sądu. Jak podała “Rzeczpospolita”, są już pierwsze nazwiska kandydatów.
Jednym z nich jest znany adwokat Jacek Dubois, którego zamierza zgłosić KO. Gazeta ustaliła, że Koalicja Obywatelska stawia też na Piotra Zientarskiego, doktora habilitowanego nauk prawnych, Przemysława Rosatiego, prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej oraz konstytucjonalistkę dr hab. Sabinę Grabowską. W PiS pod uwagę brani są m.in. były wiceszef TS i były senator Piotr Łukasz Andrzejewski oraz mec. Maciej Zaborowski.
Źródło: radiomaryja.pl