Wspieraj wolne media

Chiny wznowiły budowę stacji badawczej na Antarktydzie - jakie są ich cele?

3
0
0
Antarktyda
Antarktyda / Fot. Pixabay

Chiny zamierzają budować nowe placówki badawcze na Antarktydzie i Arktyce, co budzi obawy państw zachodnich. Według analityków, chińskie działania na Antarktydzie mogą mieć podwójne zastosowanie, ukrywając w ten sposób ich militarny charakter. Prawo międzynarodowe zabrania bowiem wykorzystywania kontynentu do celów wojskowych, ale pozwala na prowadzenie badań naukowych.

Amerykański think-tank Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) z siedzibą w Waszyngtonie opublikował artykuł na temat ekspansji Chin w Antarktyce poprzez budowę piątej stacji na tym kontynencie. Według CSIS, ta działalność wywołuje obawy o możliwość wykorzystania infrastruktury m.in. do przechwytywania sygnałów satelitarnych innych krajów.

Czytaj także: Ewakuacja ambasady USA w Chartumie w związku z walkami wojskowymi w Sudanie

Chińskie satelity

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych w raporcie wydanym w 2022 roku stwierdza, że Chiny wykorzystują wiele terytoriów na świecie, w tym stacje naziemne w Argentynie, do ulepszania swojej infrastruktury kosmicznej. Budowa chińskiej konstelacji satelitów BeiDou, która została zakończona w 2020 roku, stanowi konkurencję dla amerykańskiego systemu GPS oraz europejskiego Galileo. Stacje naziemne na Antarktydzie mogą z kolei służyć jako stacje referencyjne dla chińskiej sieci nawigacji satelitarnej.

Niektóre państwa wyrażają obawy związane z planami wznowienia budowy piątej chińskiej stacji badawczej na Antarktydzie, co potwierdzają zdjęcia satelitarne. Społeczność międzynarodowa zaniepokojona jest również kontrowersjami wokół chińskiej placówki badawczej Espacio Lejano położonej w Patagonii. W umowie z Chinami wykluczono możliwość kontroli stacji przez rząd argentyński, co budziło niepokój wśród innych państw, w tym Stanów Zjednoczonych.

Wojna w kosmosie

Chiny zdają sobie sprawę z kluczowego znaczenia Antarktydy i Arktyki w kontekście kosmicznym, rozwoju nowych technologii oraz spraw wojskowych. Obecność chińskich placówek badawczych w tych regionach może przyczynić się do wzmocnienia ich wpływów na świecie. Jednocześnie obawy państw zachodnich wynikają z możliwości wykorzystania tych placówek w celach militarnych. Przyszłość działań Chin na Antarktydzie i Arktyce budzi zatem wiele pytań i wątpliwości.

Czytaj także: "Nazistowscy miliarderzy" - książka, która obnaża mroczną historię niemieckich potentatów i ich współpracy z nazistami

Źródło: tvmn.pl, space24.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
3
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo