Centralne obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa w Warszawie. Msza św. odbędzie się w Katedrze Polowej Wojska Polskiego
Centralne obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów zainauguruje Msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.
- Centralne obchody organizują Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Instytut Pamięci Narodowej.
- W południe na Grobie Nieznanego Żołnierza przy Placu Piłsudskiego zostaną złożone kwiaty.
- Obchody zakończy o godz. 13:00 uroczysty Apel Pamięci połączony ze składaniem wiązanek przy pomniku Ofiar na Skwerze Wołyńskim na Żoliborzu
- Zobacz także: Cichociemny z Wołynia. Zajmował się m.in. organizowaniem polskiej samoobrony na Wołyniu
Dziś przypada 80. rocznica zbrodni wołyńskiej. Centralne obchody organizują Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Instytut Pamięci Narodowej.
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa
Msza święta w intencji ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP oraz żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej rozpocznie się w Katedrze Polowej Wojska Polskiego o godz. 10:30.
Po liturgii o godz. 12:00 na Grobie Nieznanego Żołnierza zostaną złożone wieńce i wiązanki kwiatów. Obchody zakończy o godz. 13:00 uroczysty Apel Pamięci połączony ze składaniem wiązanek przy pomniku Ofiar na Skwerze Wołyńskim na Żoliborzu. Kwiaty i wieńce zostaną również złożone o godz. 14:00 przy pomniku 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej.
Centralne obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa są objęte patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
IPN oprócz organizowanych w całej Polsce wydarzeń, konferencji, wystaw, debat i spotkań autorskich udostępnia projekt on-line.
Czytaj także: We wtorek wydanie specjalne w TVMN z okazji 80. rocznicy Rzezi Wołyńskiej
Rzeź wołyńska
Od 11 do 12 lipca 1943 ukraińscy naziści z Ukraińskiej Powstańczej Armii zaatakowali 150 miejscowości (powiatu włodzimierskiego, horochowskiego, kowelskiego oraz łuckiego) w celu wymordowania polskiej ludności. W ramach czystek etnicznych ukraińscy naziści od 1943 do 1945 na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej wymordowali ponad 100 tys. Polaków. W ramach odwetu Polacy zlikwidowali 10 tys. Ukraińców.
Ofiarami ukraińskich nacjonalistycznych ugrupowań OUN/UPA w ramach “oczyszczania Ukrainy z obcego elementu” byli również obywatele II Rzeczypospolitej narodowości żydowskiej, czeskiej, węgierskiej, niemieckiej, rosyjskiej oraz sami Ukraińcy, nierzadko sprzeciwiający się ludobójczej ideologii lub ratujący sąsiadów i krewnych.
Źródło: ipn.gov.pl