Były Wiceminister Spraw Zagranicznych Arkadiusz Mularczyk gościem Tematu Dnia
O 8:40 gościem redaktora Michała Jelonka w programie "Temat Dnia" w TV Media Narodowe będzie były Wiceminister Spraw Zagranicznych Arkadiusz Mularczyk. Transmisja na naszym profilu na Facebooku oraz na stronie portalu.
O 8:40 gościem redaktora Michała Jelonka w programie "Temat Dnia" w TV Media Narodowe będzie były Wiceminister Spraw Zagranicznych Arkadiusz Mularczyk. Transmisja na naszym profilu na Facebooku oraz na stronie portalu.
Zapraszamy państwa do oglądania Tematu Dnia w TVMN, jutrzejszym gościem będzie:
🟥@arekmularczyk
START jutro o 8:40!
Oglądaj #TVMN w wybranych sieciach kablowych oraz online na stronie https://t.co/aEBSiZsbmD #BezPoprawnościPolitycznej— TVMN (@TVMediaNarodowe) December 26, 2023
Czytaj więcej: Co zrobić z nadmiarem jedzenia po świętach? Podziel się z innymi i zostaw produkty w lodówkach społecznych
Kim jest Arkadiusz Mularczyk?
Był jednym z autorów tzw. ustawy lustracyjnej, znowelizowanej tzw. nowelizacją prezydencką, uznanej przez Trybunał Konstytucyjny w znacznej części za niekonstytucyjną. W czasie postępowania przed TK dotyczącej zbadania zgodności z Konstytucją tej ustawy był przedstawicielem Sejmu. Złożył wniosek o odroczenie rozprawy, powołując się na dostęp do informacji zawartych w dokumentach Instytutu Pamięci Narodowej, z których miało według niego wynikać, że dwóch sędziów Trybunału Konstytucyjnego (Marian Grzybowski oraz Adam Jamróz) zostało zarejestrowanych jako kontakty operacyjne w Departamencie I Wydziału II Ministerstwa Spraw Wewnętrznych PRL. Rozprawy nie odroczono, a obaj sędziowie wyłączyli się od rozpoznania sprawy. W 2007 Okręgowa Rada Adwokacka w Krakowie wszczęła postępowanie wyjaśniające w ramach postępowania dyscyplinarnego w stosunku do Arkadiusza Mularczyka wobec podejrzenia, że jego zachowanie w trakcie rozprawy przed TK naruszyło zasady kodeksu etyki adwokackiej. Postępowanie to zostało umorzone w 2008 przez rzecznika dyscyplinarnego przy NRA, który uznał, że nie doszło do naruszenia zasad etyki adwokackiej.
W marcu 2010 Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie orzekł w pierwszej instancji, że Jerzy Stępień (były prezes TK) ma przeprosić Arkadiusza Mularczyka za stwierdzenie, jakoby ten w 2007 wprowadził Trybunał Konstytucyjny w błąd. Jednak w październiku tego samego roku Sąd Apelacyjny w Warszawie w postępowaniu odwoławczym prawomocnie zmienił zaskarżony wyrok i oddalił w całości powództwo wytoczone przeciwko Jerzemu Stępniowi. Arkadiusz Mularczyk wygrał w pierwszej instancji proces cywilny ze Stefanem Niesiołowskim w sprawie jego wypowiedzi związanej z tą sprawą.
Jest autorem skarg konstytucyjnych do Trybunału Konstytucyjnego m.in. o zbadanie uprawnień Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej do kontroli prawa krajowego i stosowania środków tymczasowych, czy też skargi o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów kodeksu postępowania cywilnego, z których wywodzi się zasadę immunitetu jurysdykcyjnego obcych państw w sprawach o odszkodowania z tytułu zbrodni wojennych, ludobójstwa, czy zbrodni przeciwko ludzkości. Reprezentuje Sejm RP w szeregu postępowań przed Trybunałem Konstytucyjnym.
Źródło: tvmn.pl, x.com