Wspieraj wolne media

Bułgaria zakazuje importu produktów rolnych z Ukrainy. "Bankructwo bułgarskich rolników nie przysłuży się jej sprawie"

3
0
1
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Bułgaria wprowadza tymczasowy zakaz importu produktów żywnościowych z Ukrainy - poinformował w środę premier tego kraju Gyłyb Donew.

  • Premier: Bułgaria jest zmuszona do takiego działania, ponieważ władze europejskie wciąż zastanawiają się nad adekwatnym środkiem.
  • Wciąż solidaryzujemy się z Ukrainą, ale bankructwo bułgarskich rolników nie przysłuży się jej sprawie - zaznaczył.
  • Polska, Słowacja, Węgry, Rumunia i Bułgaria wystosowały list do Komisji Europejskiej, prosząc o przyjęcie środków ochronnych, by zatrzymać napływ produktów rolnych z Ukrainy.

W ostatni weekend prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiedział blokadę ukraińskiego zboża. Taką samą decyzję podjęły Węgry. Teraz tymczasowy zakaz importu produktów rolnych z Ukrainy wprowadziła Bułgaria, utrzymując jednocześnie zgodę na tranzyt ukraińskich towarów przez swój kraj.

W ciągu ostatniego roku, Bułgaria miała do czynienia z dużymi ilościami żywności, pozostającej w kraju, zakłócając łańcuchy dostaw. Jeśli ten trend utrzymywał się lub nasilał, mogłoby to mieć poważne konsekwencje dla bułgarskiego biznesu - powiedział premier Gyłyb Donew, cytowany przez serwis Radio Bułgaria.

Bułgaria liczy na zrozumienie ze strony UE

Zaznaczył, że Bułgaria jest zmuszona do takiego działania, ponieważ “władze europejskie wciąż zastanawiają się nad adekwatnym środkiem”. Premier liczy, że Unia Europejska zrozumienie stanowiska Bułgarii, Polski, Czech i Słowacji. 

Wciąż solidaryzujemy się z Ukrainą, ale bankructwo bułgarskich rolników nie przysłuży się jej sprawie - zaznaczył.

Polska, Słowacja, Węgry, Rumunia i Bułgaria wystosowały list do Komisji Europejskiej, prosząc o przyjęcie środków ochronnych, by zatrzymać napływ produktów rolnych z Ukrainy. Duża ilość m.in. ukraińskiego zboża na wspólnym rynku unijnym spowodowała spadek cen, szkodząc lokalnym rolnikom.

Przypomnijmy, że Słowacja zakazała wprowadzenia na rynek wewnętrzny pszenicy importowanej z Ukrainy, ponieważ wykryła zwiększoną ilość pozostałości pestycydów. Tranzyt ukraińskiej pszenicy przez Słowację jest wciąż możliwy.

Zakaz importu produktów rolnych z Ukrainy

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podpisał w sobotę rozporządzenie w sprawie wykazu produktów rolnych, które obejmie zakaz przywozu z Ukrainy do Polski. Nowe przepisy weszły w życie od soboty 15 kwietnia i mają obowiązywać do 30 czerwca 2023 r. 

Porozumienie polsko-ukraińskie ws. tranzytu zboża 

We wtorek doszło do porozumienia na linii Warszawa-Kijów ws. tranzytu ukraińskiego zboża. Rzecznik Komisji Europejskiej Miriam Garcia Ferrer przekazała stanowisko Brukseli w tej sprawie. 

Żadna tona ukraińskiego produktu rolnego nie zostanie w Polsce. Przez pewien czas będzie konwój tych towarów przez nasz kraj - podkreślił minister rolnictwa Robert Telus.

Źródło: kresy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
3
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo