Brytyjscy naukowcy już przygotowują się do kolejnej pandemii. Opracowują szczepionki na "wszelki wypadek"
Naukowcy z Wielkiej Brytanii podjęli prace nad stworzeniem szczepionek, które miałyby być użyte w przypadku wystąpienia nowej pandemii spowodowanej przez nieznaną "chorobę X".
- Naukowcy przygotowali listę wirusów odzwierzęcych, które są zdolne do zakażania ludzi i w przyszłości mogą być źródłem kolejnej pandemii.
- Szefowa Brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowotnego: Mamy nadzieję, że będziemy w stanie temu zapobiec pandemii.
- Stwierdziła, że zmiany klimatyczne i migracje ludności sprawiają, że wybuch kolejnej pandemii jest bardziej prawdopodobny.
- Zobacz także: Ukraińscy sprawcy usunięci z artykułu PAP o Rzezi Woli. Zostali zastąpieni przez… Niemców
Prace są prowadzone w rządowym kompleksie laboratoriów Porton Down o wysokim poziomie bezpieczeństwa w Wiltshire przez ponad 200 naukowców, poinformował portal Sky News.
Naukowcy przygotowali listę wirusów odzwierzęcych, które są zdolne do zakażania ludzi i w przyszłości mogą być źródłem kolejnej pandemii. Nie wiadomo obecnie, który z patogenów może ją wywołać, dlatego nazywany jest roboczo “Chorobą X” (ang. “Disease X”).
Dziennikarze Sky News zostali wprowadzeni na teren, który jest zarządzany przez Brytyjską Agencję Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA), aby zobaczyć prace prowadzone w laboratoriach.
Naukowcy opracowują szczepionki na “wszelki wypadek”
Szefowa UKHSA prof. Dame Jenny Harries powiedziała Sky News, że to, czego próbują dokonać naukowcy, to przygotowanie się, aby w razie pojawienia się nowej Choroby X, nowego patogenu, mieć jak najwięcej pracy za sobą.
Mamy nadzieję, że będziemy w stanie temu zapobiec [pandemii]. Ale jeśli nie będziemy w stanie i będziemy musieli zareagować, już teraz rozpoczęliśmy rozwijanie szczepionek i terapii w celu jej pokonania - powiedziała.
W Porton Down powiększono Centrum Prac nad Rozwojem i Oceną Szczepionek, aby przygotować się do kolejnej pandemii. Początkowo skupiano się ono na COVID i testowaniu skuteczności szczepionek przeciwko nowym wariantom wirusa.
Obecnie naukowcy zaangażowani są w monitorowanie kilku patogenów, pracują m.in. z wirusem ptasiej grypy, małpiej ospy i hantawirusem, wirusem przenoszonym przez gryzonie.
Czytaj także: Nawet do 5 lat więzienia za wysłanie emotikona serca kobiecie na WhatsApp
Zmiany klimatyczne i ruchy ludności powodem pandemii?
Prof. Harries stwierdziła, że zmiany klimatyczne i migracje ludności sprawiają, że wybuch kolejnej pandemii jest bardziej prawdopodobny.
To, co obserwujemy, to rosnące zagrożenia na całym świecie. Niektóre z nich wynikają z urbanizacji, gdzie wirus może przenosić się na ludzi mieszkających w pobliżu, jak to miało miejsce w przypadku ptasiej grypy. A niektóre z nich wynikają ze zmian klimatycznych, wskutek których kleszcze i komary przenoszą się tam, gdzie wcześniej było zimno, a teraz jest coraz cieplej - powiedziała.
Portal zwrócił uwagę, że wirusem, który stwarza obecnie największe zagrożenie pod kątem ewentualnej pandemii jest wirus ptasiej grypy. The Royal Society for the Protection of Birds podało, że tego lata w Wielkiej Brytanii zginęło co najmniej 30 tys. ptaków morskich z powodu zakażenia nowym szczepem wirusa ptasiej grypy (H5N1).
Źródło: news.sky.com