Wspieraj wolne media

Boże Ciało 2024 - czy to święto nakazane i dlaczego zabiera się gałązki brzozy? Sprawdź, czy trzeba iść do kościoła. Zobacz co to za święto i tradycje z nim związane

8
0
2
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Youtube/Studio TV NIEDZIELA

W tym roku 30 maja przypada Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. To wyjątkowe święto w Polsce, jedno z najważniejszych w kościele katolickim. Boże Ciało to dzień ustawowo wolny od pracy. Sprawdź, czy trzeba iść do kościoła.

Boże Ciało 2024 - czy trzeba iść do kościoła?

30 maja 2024 w Polsce obchodzone jest Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Przypomina ono katolikom ostatnią wieczerzę a także przemianę chleba i wina w ciało i krew Chrystusa.

Boże Ciało to święto ruchome, jednak zawsze przypada w czwartek. W tym roku Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa obchodzimy 30 maja - 60 dni po Wielkanocy, po oktawie Zesłania Ducha Świętego. W Polsce jest to dzień ustawowo wolny od pracy. W tym dniu większość sklepów i innych punktów usługowych jest zamknięta.

Ponadto co roku w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w całej Polsce odbywają się procesje wokół kościoła lub do przygotowanych czterech ołtarzy na terenie miejscowości. W trakcie pochodu z Najświętszym Sakramentem wierni zatrzymują się przy ołtarzach, gdzie czytane są cztery fragmenty Ewangelii. 

Czytaj więcej: Szmydt będzie ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania? Prokuratura podjęła w tej sprawie decyzje

Boże Ciało 2024 - czy to święto nakazane?

Boże Ciało w kościele rzymskokatolickim jest świętem nakazanym. Osoby wierzące mają obowiązek uczestniczenia 30 maja we Mszy Świętej - zobowiązani są pójść do kościoła i uczestniczyć we mszy świętej. Katolicy nie muszą obowiązkowo iść w procesji, chociaż Kościół zachęca jednak, by ten dzień przeżyć w szczególny sposób.

Należy pamiętać, że sama procesja nie jest zaliczana jako uczestnictwo we mszy, a więc nie zwalnia to z obowiązku pójścia do kościoła.

Boże Ciało - dlaczego zabiera się gałązki brzozy?

Cztery ołtarze, przy których zatrzymuje się procesja w Boże Ciało, są dekorowane brzozowymi drzewkami, z których wiele osób zabiera gałązki do domu. Dawniej wierzono, że zielone gałązki z ołtarzy mają niezwykłą magiczną i dobroczynną moc.

Przyniesione ze sobą gałązki brzozy wkopywano  w zagony i narożniki pola, kładziono w oborze, przechowano w domu za świętym obrazem. Przyniesione gałęzie miały ochraniać gospodarstwo i jego domowników przed burzą, gradem, czarami, złymi urokami. 

Piątek po Bożym Ciele - czy wolno jeść mięso?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów w Kościele katolickim należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku. Piątkowy post nie obowiązuje w trzech przypadkach: w piątki, w które wypada uroczystość; dni w randze uroczystości (np. piątek w Oktawie Wielkanocy) oraz gdy zostanie udzielona dyspensa zgodnie z przepisami prawa kanonicznego.

Czytaj więcej: Media: Papież Franciszek ostro o homoseksualistach w seminariach. Burza we Włoszech

Dyspensa po Bożym Ciele - gdzie obowiązuje?

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński udzielili na piątek po uroczystości Bożego Ciała dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych osobom przebywającym na terenie obu diecezji. Wynika z niego, że w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso, ale pod jednym warunkiem - osoby takie zobowiązują się do czynu pokutnego o charakterze duchownym lub materialnym w intencji chorych, ubogich, cierpiących i uchodźców.

W tych diecezjach biskupi udzielili dyspensy: 

  • Archidiecezja białostocka: dyspensa pod warunkiem zadośćuczynienia w formie modlitwy w intencji o pokój na świecie (dziesiątek różańca) lub dowolnej jałmużny na rzecz potrzebujących lub ubogich.
  • Diecezja bydgoska: należy odmówić dowolną modlitwę w Intencji Ojca Świętego.
  • Archidiecezja gdańska: dyspensa pod warunkiem odmówienia dowolnej modlitwy w intencji powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego.
  • Diecezja gliwicka: dyspensa bez dodatkowych warunków.
  • Archidiecezja gnieźnieńska: zamiast wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych modlitwa w intencji Ojca Świętego i praktykowanie uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia.
  • Archidiecezja katowicka: korzystający z dyspensy mają odmówić modlitwę w intencji cierpiących i o przekazać - w miarę możliwości - jałmużnę dla biednych.
  • Diecezja kielecka: zachęca się korzystających z dyspensy, by podjęli dzieła miłosierdzia lub inne czyny pokutne, które zastąpią przepisaną na ten dzień wstrzemięźliwość.
  • Diecezja koszalińsko-kołobrzeska: dyspensa pod warunkiem modlitwy w intencjach Ojca Świętego Franciszka i praktykowania uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia bądź innych czynów pokutnych.
  • Diecezja łomżyńska: zastąpienia wstrzemięźliwości innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłości i pobożności.
  • Diecezja opolska: bez dodatkowych warunków.
  • Diecezja płocka: zastąpienie wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłości i pobożności.
  • Archidiecezja przemyska: dyspensa pod warunkiem złożenia ofiary (jałmużny) na zakony kontemplacyjne lub na misje święte.
  • Diecezja siedlecka: zachęca się wiernych korzystających z dyspensy, by ofiarowali dowolną modlitwę według intencji Ojca Świętego lub zastąpili wstrzemięźliwość innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłości i pobożności.
  • Archidiecezja warmińska: dyspensa pod warunkiem modlitwy w intencji nowych powołań kapłańskich.
  • Archidiecezja warszawska: nie ma podanych dodatkowych warunków.
  • diecezja warszawsko-praska: osoby korzystające z dyspensy zobowiązane są zrealizować czyn pokutny o charakterze duchowym lub materialnym, ofiarowany w intencji chorych, ubogich, cierpiących lub uchodźców.

Źródło: pomorska.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
8
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo