"Bohdan Chmielnicki", tak sowiecka propaganda rozbudzała nienawiść w Ukraińcach wobec Polaków
W 1941 r. na ekrany kin w Związku Sowieckim wszedł film “Bohdan Chmielnicki” o kozackim powstaniu z 1648 r. Produkcja miała skrajnie antypolskie przesłanie.
- Jeden z internautów na platformie X zwrócił uwagę, że w filmie “Bohdan Chmielnicki” z 1941 r. szczególne wrażenie wywiera jedna ze scen.
- Napisał, że: Oto nocą tłumnie zebrani powstańcy z pochodniami i kosami na sztorc wyznaczają dzień zemsty i z entuzjazmem zaprzysiegają wymordowanie "panów Lachów". Trudno nie odebrać tej sceny jako "instrukcji" do mających nadejść wydarzeń...
- Zaznaczył, że “w latach 1939-1941 propaganda sowiecka wydała miliony na pozyskanie przychylności mieszkańców zachodniej Ukrainy i rozbudzenie w nich nienawiści przeciw «Lachom»”.
- Zobacz także: Lwów odbudowuje muzeum poświęcone zbrodniarzowi. Władze miasta wybrały projekt
“Tygodnik Powszechny” podaje, że “licząc ostrożnie, do końca 1941 r. w Związku Sowieckim wyprodukowano nie mniej niż 35 fabularnych filmów odnoszących się do Polaków”.
Z ekranów kin straszyli bezwzględni wąsaci panowie, okrutni żołnierze i nieludzcy policjanci. Współczucie mieli budzić uciskani Ukraińcy, Białorusini, Żydzi i (nieliczni) polscy robotnicy - czytamy.
Mrożąca krew w żyłach scena
Jeden z internautów na platformie X zwrócił uwagę, że w filmie “Bohdan Chmielnicki” z 1941 r. szczególne wrażenie wywiera jedna ze scen.
Oto nocą tłumnie zebrani powstańcy z pochodniami i kosami na sztorc wyznaczają dzień zemsty i z entuzjazmem zaprzysiegają wymordowanie "panów Lachów". Trudno nie odebrać tej sceny jako "instrukcji" do mających nadejść wydarzeń... - napisał internauta, który nawiązuje do rzezi wołyńskiej.
Szczególne wrażenie wywiera jednak inna scena. Oto nocą tłumnie zebrani powstańcy z pochodniami i kosami na sztorc wyznaczają dzień zemsty i z entuzjazmem zaprzysiegają wymordowanie "panów Lachów".
Trudno nie odebrać tej sceny jako "instrukcji" do majacych nadejść wydarzeń... 3/ pic.twitter.com/HNQ2x54qN5 — Kunigas (@maciej_kunigas) July 10, 2024
Czytaj także: 81. Rocznica Krwawej Niedzieli na Wołyniu [WIDEO I FOTORELACJA]
Tak Związek Sowiecki siał nienawiść wobec "Lachów"
Zaznaczył, że “w latach 1939-1941 propaganda sowiecka wydała miliony na pozyskanie przychylności mieszkańców zachodniej Ukrainy i rozbudzenie w nich nienawiści przeciw «Lachom»”.
Oprócz “Bohdana Chmielnickiego” można wspomnieć również takie filmy jak “Marzenie”, “Wiatr ze wschodu” czy rysunkowy “Iwaśko".
Oczywiście dało to tylko częściowy rezultat. Ideologia banderowska pozostała konsekwentnie antypolska i antymoskiewska. Po 1941 naiwnie oparła się na III Rzeszy. Pozostaje jednak pytanie, jaki wpływ na zwykłych ludzi miała antypolska sowiecka propaganda i co było jej owocem? - podsumowuje internauta.
Film “Bohdan Chmielnicki” jest oparty na sztuce Aleksandra Korniejczuka, męża Wandy Wasilewskiej, z 1938 r., za którą dostał w 1941 Nagrodę Stalinowską 1-go stopnia.
Źródło: x.com, tygodnikpowszechny.pl