Wspieraj wolne media

Bodnar przejął postępowanie ws. mediów publicznych. Minister sprawiedliwości interweniował w prokuraturze

0
0
1
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Leszek Szymański

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar przejął postępowanie warszawskiej prokuratury dotyczące zmian w mediach publicznych, ustaliły media.

  • Rzecznik prasowa Prokuratury Regionalnej: Pismem z dnia 29 grudnia 2023 r. Prokurator Generalny Minister Sprawiedliwości na podstawie art. 9 § 2 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. Prawo o prokuraturze przejął postępowanie Prokuratury Regionalnej w Warszawie.
  • Pismo wpłynęło do prokuratury w środę 3 stycznia. Tym samym potwierdziły się medialne doniesienia, że Bodnar zamierza przejąć kontrolę nad śledztwem.
  • Wcześniej prokuratura skierowała do warszawskich sądów gospodarczych pisma procesowe ws. wniosków o wpisanie zmian danych w Krajowym Rejestrze Sądowym spółek będących nadawcami publicznymi.
  • Zobacz także: 30 osób oskarżonych w śledztwie ws. korupcji. Pomysłodawcą miał być Tomasz Grodzki

O sprawie poinformował portal Salon24.pl. 

Pismem z dnia 29 grudnia 2023 r. Prokurator Generalny Minister Sprawiedliwości na podstawie art. 9 § 2 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. Prawo o prokuraturze przejął postępowanie Prokuratury Regionalnej w Warszawie - przekazała serwisowi rzecznik prasowa Prokuratury Regionalnej w Warszawie prok. Aleksandra Skrzyniarz.

Minister Bodnar nie odpuszcza

Pismo wpłynęło do prokuratury w środę 3 stycznia. Działania Bodnara to odpowiedź na postawę Prokuratury Regionalnej, która skierowała do warszawskich sądów gospodarczych pisma procesowe ws. wniosków o wpisanie zmian danych w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) spółek będących nadawcami publicznymi - TVP, Polskiego Radia oraz PAP. 

Prok. Skrzyniarz poinformowała, że po dokonaniu analizy stanu prawnego oraz działań podjętych przez ministra prokurator zgłosił udział w toczących się postępowaniach rejestrowych oraz wniósł o odmowę dokonania wpisu zmian w rejestrze KRS z uwagi na sprzeczność podjętych uchwał z obowiązującymi przepisami prawa.

Dodatkowo złożone zostały wnioski o udzielenie zabezpieczenia roszczeń m.in. o stwierdzenie nieważności powziętych w dniu 19 grudnia 2023 r. uchwał - dodała w rozmowie z portalem Salon24.pl. 

Czytaj także: Michał Adamczyk zapowiada pomoc prawną dla pracowników TVP

Walka o media publiczne

Przypomnijmy, że minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz ogłosił stan likwidacji TVP, Polskiego Radia i PAP. Wcześniej podjął decyzję o odwołaniu prezesów mediów publicznych, przestały nadawać stacje TVP Info i TVP3. 

Prezydent Andrzej Duda, który zawetował ustawę okołobudżetowej na rok 2024, w której znalazły się m.in. 3 mld zł na media publiczne, powiedział, że doszło do “rażącego łamania Konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa”.

Źródło: salon24.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo