Boberski: Powinniśmy podkreślać, o co chodziło w historii Żołnierzy Wyklętych
Dzisiaj zagrożona jest nie tyle pamięć, co wartości, o które walczyli i ginęli Żołnierze Wyklęci - powiedział Wojciech Boberski ze społecznego komitetu obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
- 1 marca Polska hołduje pamięć swoich niezłomnych bohaterów, żołnierzy Wyklętych. W ich sercach płonęła miłość do Ojczyzny, a ich odwaga i poświęcenie stanowiły fundament naszej Niepodległości.
- Boberski: Inicjatywy nie kumulują się 1 marca, ale rozpoczynają się 24 lutego – w rocznicę zamordowania gen. Augusta Fieldorfa “Nila”. Koniec obchodów przypada na 7 marca.
- Zaznaczył, że jest przekonany, że pamięć o bohaterach antykomunistycznego podziemia pozostanie.
- Zobacz także: Generał Andrzejczak: Grozi nam potężny konflikt u naszych granic, natomiast ciągle jest czas
1 marca Polska hołduje pamięć swoich niezłomnych bohaterów, żołnierzy Wyklętych. W ich sercach płonęła miłość do Ojczyzny, a ich odwaga i poświęcenie stanowiły fundament naszej Niepodległości. Tego dnia odbędzie się Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"
Koordynacją inicjatyw zajmuje się m.in. komitet obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Kilkanaście lat temu razem pochyliliśmy się nad mapą Warszawy i okolic. Ustaliliśmy ponad dwadzieścia lokalizacji, z którymi historia Żołnierzy Wyklętych miała jakiś związek. To miejsca ich kaźni i miejsca tajnych pochówków (…). Obecnie organizujemy kilkadziesiąt uroczystości, w tym wydarzenia kulturalne, koncerty, projekty filmowe, konferencje. Inicjatywy nie kumulują się 1 marca, ale rozpoczynają się 24 lutego – w rocznicę zamordowania gen. Augusta Fieldorfa “Nila”. Koniec obchodów przypada na 7 marca. W tym roku tego dnia będziemy przeżywać 75. rocznicę stracenia mjr. Hieronima Dekutowskiego “Zapora” - poinformował na antenie Radia Maryja Wojciech Boberski ze społecznego komitetu obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Czytaj także: Gadowski: Jeżeli UE się nie zmieni, to musimy z tego organu wyjść, bo jest to organ chory
Boberski: Powinniśmy podkreślać, o co chodziło w historii Żołnierzy Wyklętych
Zaznaczył, że jest przekonany, że pamięć o bohaterach antykomunistycznego podziemia pozostanie.
Powinniśmy podkreślać, o co chodziło w historii Żołnierzy Wyklętych i co wpływało na podejmowanie wyborów przez tych ludzi. W świetle bieżących zagrożeń naszej suwerenności mamy obowiązek, żeby trochę przemodelować społeczne wydarzenia związane z 1 marca. Nie każdy z nas jest historykiem, ale każdy biorący udział w tych obchodach jest Polakiem - zaznaczył Boberski.
Dodał, że bez zrozumienia historii Żołnierzy Niezłomnych nie zrozumiemy dzisiejszego dnia.
Źródło: radiomaryja.pl