Tajna rozmowa Sullivana z chińska dyplomacją. O czym rozmawiali? Wkrótce wizyta tajwańskiej prezydent w USA
Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych Jake Sullivan odbył poufną rozmowę z chińskim dyplomatą Wangiem Yi.
- Tajwan od kilkudziesięciu lat jest kwestią poruszającą napięcie między Chinami, a Stanami Zjednoczonymi.
- Ostatnio doszło do rozmowy amerykańskiego doradcy ds. bezpieczeństwa Jake'a Sullivana z chińskim dyplomatą Wangiem Yi.
- Oficjalnie obie strony nie poinformowały czego dotyczyły tajne rozmowy.
Jak informuje Bloomberg, do rozmowy amerykańskiego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Jake'a Sullivana z Wangiem Yi doszło w piątek - na kilka dni przed wizytą prezydenta Tajwanu w USA. Yi jest głównym dyplomatą Komunistycznej Partii Chin, który zaprezentował w rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie słynny chiński plan pokojowy.
Bloomberg nie precyzuje, czego dotyczyły rozmowy, wskazując jedynie na kontekst związany z wizytą prezydenta Tajwanu Tsai Ing-wen. Mimo że USA zapewniło, że wizyta Tsai ma charakter prywatny i nie ma planów spotkań z amerykańską administracją, to chińska dyplomacja złożyła już oficjalny protest.
Pekin ostrzega Waszyngton
Na początku marca nowy minister spraw zagranicznych Chin, Qin Gang wezwał USA, aby nie mieszały się w wewnętrzne sprawy Chin i zakwestionował różne reakcje Waszyngtonu na kwestie Ukrainy i Tajwanu.
Dlaczego USA mówią o poszanowaniu suwerenności i integralności terytorialnej w kwestii Ukrainy, ale nie szanują suwerenności i integralności terytorialnej Chin w kwestii Tajwanu? Dlaczego USA proszą Chiny, aby nie dostarczały broni Rosji, podczas gdy wciąż sprzedają broń Tajwanowi? - zapytał się chiński minister spraw zagranicznych Qin Gang.
Przypomnijmy, że Chiny nie uznają Tajwanu za oddzielne państwo i uważają wyspę za własne terytorium. W stosunkach międzynarodowych przyjmują zasadę jednych Chin oznaczającą, że państwo reprezentuje wyłącznie władza w Pekinie. Z kolei Tajpej uznaje siebie za prawowitą władzę nad Chinami kontynentalnymi.
Czytaj więcej: Rosyjskie głowice nuklearne na Białorusi. Zdecydowana reakcja państw NATO. "Niebezpieczne i nieodpowiedzialne"
Zaniepokojenie Moskwy i Pekinu
Kilka dni temu chiński przywódca Xi Jinping i prezydent Rosji Władimir Putin wyrazili poważne zaniepokojenie paktem bezpieczeństwa AUKUS i ostatnimi działaniami NATO. Takie stwierdzenie znalazło się w wydanym przez chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w środę po rozmowach w Moskwie wspólnym oświadczeniu obu przywódców.
We wspólnym komunikacie stwierdzono, że Chiny i Rosja wzywają członków AUKUS, Australię, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone, do ścisłego wypełniania swoich zobowiązań dotyczących nierozprzestrzeniania broni masowego rażenia.
Źródło: interia.pl, dorzeczy.pl