Rosyjskie głowice nuklearne na Białorusi. Zdecydowana reakcja państw NATO. "Niebezpieczne i nieodpowiedzialne"
Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział, że na Białorusi zostanie umieszczona broń jądrowa. Państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego postanowiły odpowiedzieć na te groźby.
- W sobotę prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że na Białorusi zostanie rozmieszczona taktyczna broń jądrowa.
- Państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego stanowczo zareagowały na pojawiające się ze Wschodu zagrożenie.
- Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainie wzrosło napięcie nuklearne, na które reagują również Chiny.
Rzecznik Sojuszu Północnoatlantyckiego w imieniu organizacji potępiła nuklearne zapowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina, które uznała za niebezpieczne i nieodpowiedzialne.
Rosja konsekwentnie łamie swoje zobowiązania w zakresie kontroli zbrojeń. Jesteśmy gotowi do ochrony i obrony wszystkich sojuszników NATO - podkreśliła rzecznik Sojuszu Północnoatlantyckiego.
W sobotę Władimir Putin poinformował, że Rosja zawarła porozumienie z Białorusią w sprawie rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej na jej terytorium. Prezydent Rosji miał powiedzieć, że białoruski przywódca Alaksandr Łukaszenka od pewnego czasu poruszał kwestię stacjonowania taktycznej broni jądrowej na Białorusi.
Tu nie ma nic niezwykłego. Po pierwsze – Stany Zjednoczone robią to od dziesięcioleci, od dawna rozmieszczają swoją taktyczną broń nuklearną na terytorium swoich sojuszniczych krajów - stwierdził prezydent Rosji Władimir Putin.
Reakcja polskiego MSZ
Polskie ministerstwo spraw zagranicznych w osobie rzecznika Łukasza Jasiny również odpowiedziało na groźby stosowane przez Putina. Według strony polskiej, rozmieszczenie na Białorusi taktycznej broni jądrowej zwiększy napięcie.
Decyzja Władimira Putina o rozmieszczeniu na Białorusi taktycznej broni jądrowej i środków jej przenoszenia dodatkowo zwiększa napięcia związane z rosyjską agresją przeciw Ukrainie. Jest dalszym krokiem w kierunku wciągania Białorusi w tryby rosyjskiej machiny wojennej - powiedział rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych.
Stwarza także ryzyka w zakresie nieproliferacji broni jądrowej. Rosyjskie działania potwierdzają zasadność i znaczenie polityki odstraszania NATO, w której Polska uczestniczy - wyjaśnił Łukasz Jasina.
Stwarza także ryzyka w zakresie nieproliferacji broni jądrowej.
Rosyjskie działania potwierdzają zasadność i znaczenie polityki odstraszania NATO, w której Polska uczestniczy. — Łukasz Jasina (@RzecznikMSZ) March 26, 2023
Czytaj więcej: Taktyczna broń jądrowa zostanie rozmieszczona na terytorium Republiki Białorusi - jest reakcja polskiego MSZ-u
Rosyjskie groźby ws. użycia broni jądrowej
Od początku inwazji militarnej wojsk Federacji Rosyjskiej na Ukrainę na pełną skalę Moskwa nieustannie wraca do tematu możliwości użycia broni atomowej przeciwko Ukrainie lub jednemu z państw członkowskich NATO. Niedawno były prezydent i były premier Rosji, a obecnie wiceprzewodniczący rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Dmitrij Miedwiediew po raz kolejny zagroził atakiem nuklearnym, jeśli Ukraina spróbuje odebrać okupowany Krym.
Jednocześnie Zachód uważa, że wizyta chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie zmniejszyła prawdopodobieństwo użycia przez Rosję broni jądrowej. Taką opinię wyraził unijny komisarz do spraw polityki zagranicznej Josep Borrell.
Źródło: dorzeczy.pl, twitter.com