Wybory samorządowe w Polsce 2024. Tusk nie chce wspólnego startu całej koalicji. Magdalena Biejat jednym z kandydatów na prezydenta Warszawy
Premier Donald Tusk postanowił, że nie zamierza iść do wyborów samorządowych wraz z Lewicą. W mediach pojawiła się informacja o potencjalnym kandydacie Lewicy na prezydenta Warszawy. Chodzi o obecną Wicemarszałek Senatu.
- Premier Donald Tusk postanowił wystartować samodzielnie w wyborach samorządowych.
- Wobec tego, Lewica planuje wystawić mocnego kandydata na prezydenta Warszawy.
- W mediach pojawiło się nazwisko Wicemarszałek Senatu Magdaleny Biejat.
- Zobacz także: Tusk: Będziemy na zaproszenie czy na wezwanie, jak zwał tak zwał, pana prezydenta
Premier Donald Tusk postanowił, że nie zamierza iść do wyborów samorządowych wraz z Lewicą. Wobec tego, niewykluczone, że koalicjant w rządzie Koalicji Obywatelskiej będzie chciał wystawić w Warszawie mocnego kandydata na przyszłego prezydenta. W mediach pojawia się nazwisko Wicemarszałek Senatu Magdaleny Biejat. W rozmowie z TVN24 przyznała, że rozważa ona taką opcję, lecz na ten temat musi się wypowiedzieć całą rada krajowa Lewicy.
Ta decyzja jeszcze ostatecznie przed nami. W sobotę jest posiedzenie Rady Krajowej Nowej Lewicy, również w weekend spotyka się Rada Krajowa Partii Razem i będziemy podejmować decyzję o wspólnym starcie w wyborach sejmikowych i w wielu regionach - powiedziała Magdalena Biejat.
Polityk zaznaczyła, że ostateczna decyzja, kto będzie kandydował na prezydenta Warszawy, zostanie podjęta wspólnie.
W Warszawie idziemy szerszą koalicją, również z ruchami miejskimi, ale jeśli mnie pan pyta czy w to wchodzę, to mogę powiedzieć, że oczywiście chciałabym, żeby kandydatem Lewica kobieta, jestem zainteresowana, ta rozmowa jest na stole, jest to jedna z możliwości - podkreśliłą Wicemarszałek Senatu.
Czytaj więcej: Obniżenie wieku wyborczego do 16 lat? Minister edukacji odpowiada
Wybory samorządowe w Polsce w 2024 roku
Wybory samorządowe zaplanowano na niedzielę 7 kwietnia 2024 r. Dni, w których upływają terminy wykonania czynności wyborczych, określa kalendarz wyborczy, który stanowi załącznik do rozporządzenia.
12 lutego upłynie termin na zawiadomienie odpowiednio Państwowej Komisji Wyborczej lub właściwego komisarza wyborczego o utworzeniu komitetu wyborczego.
Do 4 marca będzie można zgłaszać terytorialnym komisjom wyborczym listy kandydatów na radnych, a do 14 marca - kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Do 8 marca będzie można zgłaszać komisarzom wyborczym kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych.
W dniach 23 marca-5 kwietnia do godziny 24 rozpowszechniane będą w programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych nieodpłatne audycje wyborcze przygotowane przez komitety wyborcze.
Cisza wyborcza rozpocznie się o północy z 5 na 6 kwietnia i potrwa do zakończenia głosowania.
W dniu wyborów, 7 kwietnia, lokale wyborcze będą czynne od godziny 7 do 21. Druga tura odbędzie się dwa tygodnie później, 21 kwietnia.
Źródło: dorzeczy.pl