Zamrożone aktywa rosyjskich oligarchów. Belgia podjęła decyzję co zrobi z tymi środkami. Chodzi o nawet 92 miliony euro
Siły Zbrojne Ukrainy od początku rosyjskiej napaści, otrzymują duże wsparcie finansowe i sprzętowe od krajów zachodnich. Niedawno Rada Europejska potwierdziła przekazanie kolejnego miliarda na amunicję. Teraz belgijskie władze podjęły decyzję w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów.
- Siły Zbrojne Ukrainy otrzymują od Zachodu i Stanów Zjednoczonych pomoc finansową oraz zbrojną.
- Unia Europejska zadecydowała niedawno o przekazaniu 1 miliarda euro na amunicję.
- Z kolei władze Belgii podjęły decyzję w sprawie zamrożonych w ich kraju rosyjskich aktywów.
- Zobacz także: Przerażający raport dotyczący prawa aborcyjnego w Irlandii. Obrońcy życia muszą zmierzyć się z cenzurą. Cywilizacja śmierci pozbywa się każdego przeciwnika rozwoju ludzkości
Władze Belgii przeznaczą 92 mln euro, które pobrały z tytułu podatków od zamrożonych rosyjskich aktywów. Pieniądze te mają być przekazane Ukrainie. Według informacji podanych przez belgijskie władze połowa kwoty zostanie przeznaczona na dostawy sprzętu wojskowego potrzebnego do obrony przez rosyjską agresją. Chodzi m.in. o pojazdy opancerzone, broń i amunicję. Druga część będzie wydana na pomoc humanitarną, a także odbudowę Ukrainy i wzmocnienie belgijskiej obecności dyplomatycznej w tym kraju.
Siły zbrojne Ukrainy są zasilane sprzętem militarnym z części państw zachodnich, przede wszystkim ze Stanów Zjednoczonych. Pomoc finansowa jest dostarczana także przez Unię Europejską.
5 maja Rada UE ostatecznie uzgodniła przekazanie 1 mld euro na wspólne zakupy amunicji i rakiet dla Ukrainy w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju. Powinno to przyczynić się do dalszego wzmocnienia zdolności i stabilności Ukrainy do ochrony jej niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej. Z unijnych pieniędzy mają zostać sfinansowane dostawy pocisków artyleryjskich kal. 155 mm, a także, w przypadku odpowiedniego wniosku, będą rozdysponowane na dostawy pocisków rakietowych.
Rosyjska napaść zbrojna na Ukrainę
Nowa faza rozpoczętej w 2014 roku wojny trwa już 443 dni. Od końca marca 2022 r., kiedy wojska rosyjskie wycofały się z frontu północnego, po niepowodzeniu kampanii w regionie Kijowa, linia frontu z niewielkimi zmianami kształtowała się na kierunkach południowym i wschodnim.
Obecnie walki toczą się na kilku odcinkach w Donbasie. Kierownictwo polityczne Ukrainy planuje rozpoczęcie większej kontrofensywy, ale studzi jednocześnie emocje mediów, że będzie to przełomowa kampania w wojnie.
Źródło: dorzeczy.pl, wyborcza.pl