Wspieraj wolne media

Barełkowski: Dlaczego zniesiono wieloletni zakaz pobierania krwi od osób wytatuowanych? Medycyna w służbie antykultury?

6
0
0
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. Pixabay

Dlaczego zniesiono wieloletni zakaz pobierania krwi od osób wytatuowanych? Dlaczego powszechnie promuje się tatuaże wśród młodzieży? Medycyna w służbie antykultury? - zastanawia się Piotr Barełkowski.

Tatuaże i zaniedbania stomatologiczne mogą prowadzić do infekcyjnego zapalenia wsierdzia, które w 30% przypadków kończy się śmiercią - alarmuje "Puls Medycyny".

W Polskim Towarzystwie Kardiologicznym bardzo mocno koncentrujemy się na prewencji. Nie chcemy leczyć chorób, chcemy im zapobiegać. Prewencja w infekcyjnym zapaleniu wsierdzia jest przez niektórych interpretowana jako profilaktyczna antybiotykoterapia. Wytyczne mówią inaczej. Oczywiście, jest to jeden z elementów działań prewencyjnych, ale tylko u pacjentów wysokiego ryzyka. Poza tym prewencja to są takie metody, różnego rodzaju terapie, które zapobiegają rozwojowi infekcyjnego zapalenia wsierdzia - wskazał prof. dr hab. n. med. Jarosław Drożdż, kierownik II Kliniki Kardiologii CSK Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Wśród przykładów takich prewencyjnych działań profesor wymienia unikanie pewnych zachowań, takich jak wykonywanie tatuaży.

Część osób przypłaca śmiercią te skądinąd często bardzo ładne, malownicze obrazy na skórze, dlatego zniechęcajmy do tego naszych pacjentów - dodał.

Na te słowa zareagował red. Piotr Barełkowski, wiceprezes Telewizji Media Narodowe PSA:

Dlaczego zniesiono wieloletni zakaz pobierania krwi od osób wytatuowanych? Dlaczego powszechnie promuje się tatuaże wśród młodzieży? Medycyna w służbie antykultury? - napisał.

Źródło: twitter/X, Puls Medycyny

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
6
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo