Wspieraj wolne media

Banki pomimo inflacji coraz bardziej się bogacą. Stabilności nie zagroziły wakacje kredytowe i słuszne roszczenia poszkodowanych frankowiczów. Dlaczego banki się bogacą w czasie kryzysu?

1
1
11
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

W pierwszym półroczu tego roku banki zarobiły więcej niż w całym ubiegłym roku. Wbrew zapowiedziom bankowców, sektorowi bankowemu nie zagroziły wakacje kredytowe i sprawy sądowe wytaczane przez frankowiczów.

Aby odciążyć dotknięte inflacją domowe budżety, rok temu rząd wprowadził tzw. wakacje kredytowe, czyli odroczenie spłaty do ośmiu rat. To spotkało się z krytyką bankowców, którzy wróżyli spadki zysków i straszyli podniesieniem opłat dla klientów. Mówił o tym ówczesny prezes Związku Banków Polskich, Krzysztof Pietraszkiewicz.

 Koszt sektora bankowego będzie wynosił z tytułu wakacji ok. 20 mld złotych. No przecież nie krasnoludki te koszty ponoszą - podkreślił Krzysztof Pietraszkiewicz w lipcu ubiegłego roku.

Podobne skutki miały przynieść procesy sądowe wygrywane przez frankowiczów. Tymczasem jak poinformował Narodowy Bank Polski zamiast gigantycznych strat są gigantyczne zyski.

Zysk banków po pierwszym półroczu 2023 roku wyniósł 15,63 mld zł. W stosunku do czerwca 2022 roku zysk banków wzrósł o ponad 49 proc. Zyski banków w pierwszej połowie 2022 roku wyniosły bowiem niecałe 10,5 mld złotych - poinformował Narodowy Bank Polski.

Jak podkreślił członek Rady Polityki Pieniężnej, prof. Henryk Wnorowski, te dane potwierdzają znaną tezę, że banki to instytucje wysokich i bardzo wysokich rentowności.

Banki w pierwszym półroczu osiągnęły większy wynik finansowy netto niż w cały roku 2022. Z tego dramatyzmu nic się na razie nie sprawdziło, bo ten dobry wynik został osiągnięty przy rekordowych rezerwach, jakie banki utworzyły - oznajmił prof. Henryk Wnorowski członek Rady Polityki Pieniężnej.

Banki wypracowały swój zysk głównie z odsetek od kredytów.

Na różnicy pomiędzy odsetkami oferowanymi od depozytów a odsetkami uzyskiwanymi od kredytów. Dzięki temu polskie banki są w tak dobre sytuacji - dodał ekspert.

Czytaj więcej: Sypią się kary dla mieszkańców warszawskich bloków. Za "wadliwą segregację śmieci"

Banki zaostrzą przepisy dla zwykłych obywateli

Po podniesieniu stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej wskoczyły odsetki od kredytów, minimalnie zaś banki podniosły oprocentowanie lokat.  Zyski z opłat i prowizji pozostały na poziomie podobnym do ubiegłego roku. Mimo dużych zysków banki chcą zaostrzyć politykę kredytową.

Na III kwartał 2023 roku banki zapowiadają zaostrzenie kryteriów udzielania wszystkich rodzajów kredytów - podkreślił polski bank centralny.

Czas pokaże, czy banki pójdą drogą, które może być dla nich niekorzystna.

Myślę, że te zapowiedzi będą w bardzo niewielkim stopniu, jeśli w ogóle, brane pod uwagę. Musimy mieć świadomość, że banki zarabiają tylko wtedy, kiedy pożyczają - wyjaśnił prof. Henryk Wnorowski.

Obecnie dużym zainteresowanie Polaków cieszy się rządowy kredyt mieszkaniowy 2 proc., do którego swoją marże doliczają bankowcy, na której dobrze zarabiają.

Źródło: radiomaryja.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
1
1
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo