Banaś pozwany o zniesławienie. Nie szczędził ostrych słów pod adresem Polskiego Funduszu Rozwoju
Polski Fundusz Rozwoju zdecydował się pozwać Najwyższą Izbę Kontroli i jej szefa Mariana Banasia. Chodzi o jego wypowiedź sugerującą korupcję w PFR.
- Marian Banaś jeszcze w lipcu tego roku sugerował nieprawidłowości przy programach tarcz pomocowych, uruchomionych przez PiS w trakcie pandemii COVID-19.
- Wrozmowie z TOK FM, stwierdził, że działania PFR cechowała “pełna uznaniowość, brak kontroli i ryzyko korupcji”.
- Media: PFR domaga się m.in. przeprosin w mediach i na stronie internetowej NIK
- Zobacz także: Kolejne komitety wyborcze zgłaszają się do PKW. Wśród nich partia Mentzena
Marian Banaś jeszcze w lipcu tego roku sugerował nieprawidłowości przy programach tarcz pomocowych, uruchomionych przez PiS w trakcie pandemii COVID-19.
Wydawane przezeń pieniądze publiczne nie tylko pozostają poza kontrolą parlamentu i społeczeństwa, ale są wydatkowane poza wszelkimi zasadami i rygorami w okolicznościach wysokiego ryzyka, uznaniowości i korupcji - powiedział szef NIK Marian Banaś 13 lipca w Sejmie.
Kilka dni później w rozmowie z TOK FM, stwierdził, że działania Polskiego Funduszu Rozwoju cechowała “pełna uznaniowość, brak kontroli i ryzyko korupcji”.
Proces o zniesławienie
Słowa Banasia nie pozostały bez odpowiedzi. Odniósł się do nich na antnie Polsat News prezes PFR Paweł Borys.
Jest to zniesławienie i skierowaliśmy na początek wniosek o przeprosiny i sprostowanie. Jeżeli prezes Banaś tego nie zrobi, będziemy zmuszeni pozwać pana prezesa o naruszenie naszych dóbr osobistych, mówię tutaj o zespole całego Polskiego Funduszu Rozwoju - powiedział Borys.
Jak poinformował “Dziennik Gazeta Prawna”, prezes PFR zrealizował swoją zapowiedź - pozwał NIK i Banasia.
Fundusz domaga się m.in. przeprosin w mediach i na stronie internetowej NIK - podała gazeta.
Czytaj także: Hipokryzja Tuska czy Kołodziejczaka? "Przeciwnicy aborcji nie znajdą miejsca na listach PO"
Korupcja w PFR?
Marian Banaś skierował w czerwcu do Trybunału Konstytucyjnego dwa wnioski o zbadanie zgodności z Konstytucją przepisów dotyczących rządowego programu pomocy dla przedsiębiorców w czasie epidemii i specustawy covidowej.
Prezes NIK wskazał, że przepisy regulujące udzielanie rządowej pomocy dla przedsiębiorców w czasie pandemii są niezgodne z ustawą o systemie instytucji rozwoju.
Źródło: tvp.info, nik.gov.pl