Wspieraj wolne media

Historia Bornego Sulinowa. To tu Związek Radziecki trzymał śmiercionośną broń

1
0
0
Opuszczone budynki w Bornym Sulinowie
Opuszczone budynki w Bornym Sulinowie / Fot. Twitter

W 1945 roku obecne Borne Sulinowo opuściły wojska niemieckie i zajęła je Armia Czerwona. Formalnie teren ten wyłączono z obszarów Polski i w ewidencji gruntów funkcjonował jako "obszar leśny", to było to miejsce oderwane od struktury terytorialnej naszego kraju.

  • W 1945 r. do Bornego Sulinowa wkroczyła Armia Radziecka, która wyparła z tego miejsca siły niemieckie. Kreml wyłączył to miejsce z obszarów Polski.
  • Do 12 października 1992 r. stacjonowały tutaj wojska radzieckie, które obsługiwały i chroniły przenośne głowice jądrowe, które miałyby być użyte w ewentualnej wojnie.
  • Z tego oderwanego od Polski miejsca do Rosji powróciło, aż 15 tys. żołnierzy z 6 Witebsko-Nowogrodzkiej Gwardyjskiej Dywizji Zmechanizowanej Armii Rosyjskiej.

W 1945 r. do Bornego Sulinowa wkroczyła Armia Radziecka, która wyparła z tego miejsca siły niemieckie. Od tego momentu, gdy nastała nieformalna okupacja polskiego państwa przez Moskwę w tej miejscowości stacjonowały rosyjskie wojska. Kreml formalnie pozwolił sobie wyłączyć ten teren z obszarów Polski. W ewidencji gruntów miejsce to funkcjonowało jako obszar leśny. 

To właśnie tutaj przez kilkadziesiąt lat w silosach znajdowała się radziecka broń atomowa, która miała posłużyć na wypadek wojny z Zachodem. Doktryna polityczna znajduje swoje uzasadnienie w odtajnionych planach wojska radzieckiego.

Broń nuklearna znajdowała się w pobliżu Bornego Sulinowa, w miejscowości Brzeźnica. W pobliskich lasach zlokalizowano schrony po przewożonych wyrzutniach SS-20 - to radziecki pocisk balistyczny pośredniego zasięgu zdolny do przenoszenia pojedynczych głowic termojądrowych o mocy 1 megatony. Właśnie te pociski stanowiły istotny argument w rywalizacji Układu Warszawskiego i państw NATO.

Czytaj więcej: Antysemicki marzec'68 – czyli jak żydokomuna straciła swoja uprzywilejowaną pozycję w PRL

Armia Radziecka opuściła Borne Sulinowo

Nie brak tam nadal akcentów dotyczących burzliwej historii tego miejsca i jego okolicy. 12 października ubiegłego roku minęła 30. rocznica, odkąd dotychczas oderwane od Polski miasto opuściły wojska rosyjskie. Wówczas z miejscowości wyruszyło, aż 15 tysięcy rosyjskich żołnierzy z kontyngentu 6 Witebsko-Nowogrodzkiej Gwardyjskiej Dywizji Zmechanizowanej Armii Rosyjskiej. Natomiast w kwietniu 1993 r. miasto zostało oficjalnie przekazane polskim władzom cywilnym.

Borne Sulinowo jest położone w woj. zachodniopomorskim, powiat szczecinecki. Aktualnie znajduje się tutaj siedziba władz gminy miejsko - wiejskiej. W ostatnich latach miasteczko zasłynęło ze zlotu militarnego, który jest na jego terenie organizowany. Nie brakuje tutaj turystów, którzy przyjeżdżają zaciekawieni, jak to miejsce wygląda.

Źródło: naszemiasto.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo