Artyści "oczyszczyli" Zachętę. Przedstawienie miało miejsce w Wielki Czwartek. Do sieci wyciekło intrygujące nagranie [WIDEO+]

0
0
2
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki / Fot. Wikimedia Commons

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki została symbolicznie "oczyszczona" przez chórzystów. Artyści przeszli przez wszystkie pomieszczenia udając odgłosy różnych domowych urządzeń do sprzątania. Wszystko to miało miejsce w Wielki Czwartek. Do sieci wyciekło intrygujące nagranie.

Jak informuje portal "tvn24.pl" Zachęta Narodowa Galeria Sztuki została symbolicznie "oczyszczona" przez chórzystów. Artyści przeszli przez wszystkie pomieszczenia udając odgłosy różnych domowych urządzeń do sprzątania. Wszystko to miało miejsce w Wielki Czwartek rozpoczynający Triduum Paschalne. Zachęta miejscem politycznych napięć, miejscem bojkotowanym przez artystów.

Autorytarny sposób zarządzania, ideologizacja programu i powrót do stęchłych poglądów zabrudziły gmach - stwierdziła Anda Rottenberg w tekście kuratorskim dotyczącym performansu "Czyszczenie Zachęty".

W czwartkowy wieczór cały gmach: sale wystawiennicze, biura, dach a nawet wnętrze jednej z szaf rozbrzmiewały głosami kilkunastu śpiewaczek i śpiewaków. Artyści interpretowali partyturę opartą na transkrypcji odgłosów sprzątania: szorowania, odkurzania, froterowania, wietrzenia wnętrz.

Autorka performansu uznała, że w ten metaforyczny sposób, można otworzyć się na nowe czasy, wyzwania i wydarzenia życia artystycznego.

Czytaj więcej: Aktorka łódzkiego teatru nagrodzona za rolę w spektaklu pro-life

Nagranie z rzekomego czyszczenia Zachęty

Do sieci wyciekło nagranie z tzw. czyszczenia Zachęty. Jak się okazuje, artyści nie tylko wydawali z siebie odgłosy, ale również urządzili przedstawienie w postaci różnych póz jakie przybierali przy tym przedstawieniu.

Źródło: tvmn.pl, x.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo