Amerykańskie powiązania z ukraińskimi rolnikami. Kto naprawdę jest właścicielem pól uprawnych na Ukrainie?
Użytkowniczka portalu X "The Poll Lady" zamieściła długi wątek, gdzie pokazała, że amerykańskie korporacje, a szczególnie fundusz BlackRock posiada na Ukrainie większość pól uprawnych. Unia Europejska w czerwcu 2022 roku postanowiła znieść wszelkie zasady dotyczące ceł i jakości dotyczące importu ukraińskiego zboża
- Mało znanym faktem jest, że amerykańskie korporacje, a szczególnie fundusz BlackRock posiada na Ukrainie większość pól uprawnych.
- Również ukraińscy rolnicy nie musieli w ostatnich latach stosować restrykcyjnych procedur co ich europejscy koledzy.
- Po wybuchu wojny na Ukrainie, europejscy rolnicy odczuli ogromną różnicę w zarządzaniu rolnictwem.
- Zobacz także: Polski generał pilnie odwołany ze stanowiska. Służba Kontrwywiadu Wojskowego wszczyna śledztwo
Użytkowniczka portalu X "The Poll Lady" zamieściła długi wątek, gdzie pokazała, że amerykańskie korporacje, a szczególnie fundusz BlackRock posiada na Ukrainie większość pól uprawnych, które wynajmuje ukraińskim rolnikom. Również wspomina o tym polski Ośrodek Studiów Wschodnich.
Ukraina wyróżnia się wysokim odsetkiem ziemi uprawianej przez spółki rolne (agrofirmy). W 2019 r. rolnicy indywidualni eksploatowali zaledwie 27% gruntów - czytamy w raporcie Ośrodka Studiów Wschodnich autorstwa Sławomira Matuszaka.
Sytuacja ta bardzo szybko eskalowała po zatwierdzeniu w 2019 roku przez obecnego prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego prawa znoszącego zakaz sprzedaży gruntów rolnych międzynarodowym korporacjom. Na uwagę tutaj zasługuje fakt, że fundusz inwestycyjny BlackRock posiada najwięcej udziałów. Właścicielami pól uprawnych są trzy amerykańskie firmy-córki Dupont, Cargilla, Monsanto.
Warto przypomnieć, że po wybuchu pełneskalowej wojny na Ukrainie, Unia Europejska w czerwcu 2022 roku postanowiła znieść wszelkie zasady dotyczące ceł i jakości dotyczące importu ukraińskiego zboża, aby rzekomo wesprzeć ukraińskich rolników i zasilić ich gospodarkę w walce przeciwko rosyjskiemu okupantowi.
2. Three Big U.S. corporation buys Ukrainian agricultural land.
Dupont, Cargill and Monsanto. All owned by 𝐁𝐥𝐚𝐜𝐤𝐑𝐨𝐜𝐤. pic.twitter.com/wRIy1MyqpQ — The Poll Lady (@ThePollLady) March 29, 2024
Susza w Europie i antyrolnicze działania liderów Unii Europejskiej
Jeszcze przed wojną na Ukrainie, w czasie gdy amerykańskie fundusze urządzały się na Ukrainie, w Europie trwała susza, która powodowała pożary oraz inne kataklizmy. Niestety dzięki polityce rolnej Komisji Europejskiej, rolnicy musieli walczyć nie tylko z naturalnym żywiołem, lecz również z niektórymi przepisami związane z polityką klimatyczną.
Dzięki temu ukraińcy rolnicy mogli w czasie wojny eksportować na Zachód duże ilości zboża, zazwyczaj wątpliwej jakości. Natomiast niedawno liderzy krajów europejskich przedłużyli bezcłowy handel z Ukrainą do 2025 roku.
Taka sytuacja wywołuje ogromne protesty rolników w Polsce i w całej Europie, którzy są na straconej pozycji, próbując sprzedawać własne i zdrowsze produkty rolne na rynku, gdzie są zmuszeni konkurować na nierównych zasadach z ukraińsko-amerykańskim towarem.
Warto również przypomnieć, że w lutym 2014 roku nieznane osoby opublikowały na internetowym serwisie YouTube podsłuchaną prywatną rozmowę z byłą już asystentka Sekretarza Stanu USA Victoria Nuland, która prowadziła z ambasadorem USA na Ukrainie Geoffrey’em Pyattem. W czasie tej rozmowy niepochlebnie wyrażała się ona o Unii Europejskiej, używając przy tym słów wulgarnych.
Źródło: tvmn.pl, x.com