Coca Cola Zero powoduje raka? Komórka podległa Światowej Organizacji Zdrowia wydała ostrzeżenie. Naukowcy biorą pod lupę jeden ze składników chemicznych
Jeden z najpowszechniejszych na świecie sztucznych słodzików ma zostać uznany za potencjalny czynnik rakotwórczy w przyszłym miesiącu przez Światową Organizację Zdrowia. Naukowcy przyglądają się produktom takim jak Coca Cola Zero. Do tej pory do aspartamu podchodzono ostrożnie, lecz nadal go stosowano.
- Aspartam od wielu lat jest kontrowersyjnym dodatkiem słodzącym do napojów i innych produktów.
- Jednakże różne agencje zdrowotne nie wykazały, aby był on bardzo niebezpieczny w takich ilościach w jakich jest stosowany.
- Natomiast Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem zbadała jeszcze raz, czy np. Coca Cola Zero powoduje raka.
- Zobacz także: Pożary i uliczne walki. Dantejskie sceny podczas "białego marszu" we Francji. "Słychać było wystrzały"
Jak podaje agencja Reutera, Aspartam stosowany w produktach dietetycznych Coca-Coli, gumie do żucia Mars Extra i niektórych napojach Snapple, zostanie w lipcu po raz pierwszy wymieniony przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem jako prawdopodobnie rakotwórczy dla ludzi. Organizacja jest jednym z wielu podmiotów działających z nadania Światowej Organizacji Zdrowia.
Orzeczenie Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem ma ocenić potencjalne zagrożenie związane z tym środkiem chemicznym. Do tej pory nie stwierdzono, ile produktów może spożyć dana osoba, na tyle aby pozostać bezpiecznym.
Jednak podobne orzeczenia IARC w przeszłości dotyczące różnych substancji wzbudziły obawy konsumentów dotyczące ich stosowania, doprowadziły do procesów sądowych i wywarły presję na producentów, aby odtworzyli receptury i zamienili je na alternatywy. Doprowadziło to do krytyki, że oceny IARC mogą być mylące dla opinii publicznej.
Wspólny Komitet Ekspertów FAO/WHO ds. Dodatków do Żywności, również dokonuje przeglądu stosowania aspartamu w tym roku. Jej posiedzenie rozpoczęło się pod koniec czerwca i ma ogłosić swoje ustalenia tego samego dnia, w którym IARC upubliczni swoją decyzję 14 lipca.
Eksperci uspokajają opinię publiczną
Od 1981 roku JECFA twierdzi, że aspartam można bezpiecznie spożywać w ramach przyjętych dziennych limitów. Na przykład osoba dorosła ważąca 60 kg musiałaby codziennie wypijać od 12 do 36 puszek dietetycznego napoju gazowanego – w zależności od ilości aspartamu w napoju, aby być narażona na ryzyko.
Rzecznik IARC powiedział, że ustalenia zarówno komisji IARC, jak i JECFA były poufne do lipca, ale dodał, że są one komplementarne, a wniosek IARC stanowi pierwszy krok w zrozumieniu rakotwórczości. Komitet ds. dodatków „przeprowadza ocenę ryzyka, która określa prawdopodobieństwo wystąpienia określonego rodzaju szkody (np. raka) w określonych warunkach i przy określonych poziomach narażenia”.
Jednak przemysł i organy regulacyjne obawiają się, że prowadzenie obu procesów w tym samym czasie może być mylące, zgodnie z pismami od amerykańskich i japońskich organów regulacyjnych.
Uprzejmie prosimy oba organy o koordynację wysiłków w zakresie przeglądu aspartamu, aby uniknąć zamieszania lub obaw wśród opinii publicznej - napisała przedstawicielka japońskiego ministerstwa zdrowia, pracy i opieki społecznej do organizacji podległych WHO.
Coca Cola Zero powoduje raka?
Aspartam był szeroko badany przez lata. W zeszłym roku badanie obserwacyjne przeprowadzone we Francji wśród 100 000 dorosłych wykazało, że osoby, które spożywały większe ilości sztucznych słodzików w tym aspartamu miały nieco wyższe ryzyko zachorowania na raka.
Wynikało to z badania przeprowadzonego przez Instytut Ramazzini we Włoszech na początku 2000 roku, w którym stwierdzono, że niektóre nowotwory u myszy i szczurów były powiązane z aspartamem.
Jednak pierwsze badanie nie mogło udowodnić, że aspartam powoduje zwiększone ryzyko zachorowania na raka, i pojawiły się pytania dotyczące metodologii drugiego badania, w tym przez EFSA,.
Aspartam jest dopuszczony do użytku na całym świecie przez organy regulacyjne, które dokonały przeglądu wszystkich dostępnych dowodów, a główni producenci żywności i napojów przez dziesięciolecia bronili stosowania tego składnika. IARC powiedział, że ocenił 1300 badań w swoim czerwcowym przeglądzie.
Niedawne modyfikacje receptur wprowadzone przez giganta napojów bezalkoholowych Pepsico (PEP.O) pokazują, z jakimi zmaganiami boryka się branża, jeśli chodzi o zrównoważenie preferencji smakowych z problemami zdrowotnymi. Pepsico usunął aspartam z napojów gazowanych w 2015 roku, przywracając go rok później, by ponownie usunąć go w 2020 roku.
Wymienienie aspartamu jako potencjalnego czynnika rakotwórczego ma zmotywować do dalszych badań, powiedziały źródła zbliżone do IARC, które pomogą agencjom, konsumentom i producentom wyciągnąć bardziej zdecydowane wnioski.
Źródło: tvmn.pl, reuters.com